Anasayfa / Duyurular / “EŞKİYA” GiTT Film Atölyesi’nde

“EŞKİYA” GiTT Film Atölyesi’nde

GiTT’in Film Gösterimleri Devam Ediyor

Uşak Üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu Film Atölyesi etkinlikleri kapsamındaki film gösterimini, 1 Nisan Cuma günü saat:13.00’da Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda “Eşkiya” filmiyle gerçekleştirecek. Topluluk üyeleri ve sinemaseverler ile buluşacak filmin yönetmenliğini Yavuz Turgul yaptı. 1996 yapımı filmin başrollerini ise Şener Şen ve Uğur Yücel paylaşıyor. Gösterime girdiği 1996 yılından 2001 yılına kadar Türk sinemasının modern zamanlardaki ilk gişe patlamasını gerçekleştiren film olarak ünlenen “Eşkiya”, aynı zamanda Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası oluşturdu.

EŞKİYA

Yönetmen&Senarist: Yavuz Turgul

Müzik: Erkan Oğur, Aşkın Arsunan

Türü: Dram

Yapım yılı:1996

Süre: 121 dk

Ülke: Türkiye

 Filmin Konusu: 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkiya, jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkiyaların hepsi ya hastalıktan, ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında, Baran. Baran, 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkiya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkiya Baran’ın çocukluk aşkını, Keje’yi alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkiya ne İstanbul’u, ne de arkadaşının adresini bilmektedir. Trende, Tarlabaşı’nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adam ile tanışır. Onunla birlikte İstanbul’a gider ve kendi derdinin yanında bir de Cumali’nin derdiyle uğraşmaya başlar. Eşkiya’yı, İstanbul ve karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın Keje’ye yaklaştırır.

(GiTMEDYA HABER MERKEZİ)

Göz Atın...

GiTMEDYA Yeni Arayüzü ile Yayında

Uşak Üniversitesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı (GiTMEDYA) Bölümü tarafından …