Anasayfa / Haberler / Sanatçı Öğrencilere İki Ödül Birden

Sanatçı Öğrencilere İki Ödül Birden

Türkiye’nin en yeni üniversitelerinden biri olan Uşak Üniversitesi’nin öğrencileri ödüle doymuyor.

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden iki öğrenci, Türkiye’nin en prestijli seramik yarışmalarından olan “Muammer Çakı 9. Uluslararası Öğrenci Seramik Yarışması”nda iki ayrı ödüle layık görüldü. 15 ödülün dağıtıldığı yarışmaya katılan 164 eser arasından aynı anda iki ayrı eserin ödüle layık bulunması, hem yarışmaya katılan öğrencileri, hem de hocalarını gururlandırdı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kültürel paylaşımın sağlanması ve çağdaş seramik sanatına yeni eserlerin kazandırılması amacıyla bu yıl 9’uncusunu düzenlediği ”Muammer Çakı Uluslararası Öğrenci Seramik Yarışması”nın sonuçları Uşak Üniversitesi’nde yüzleri güldürdü.

Toplam 234 eserden yapılan değerlendirme sonucu finale 164 eser kaldı.  Bu eserlerin arasından ise 15 eser ödülle taçlandırıldı. Yarışmaya katılan diğer öğrencilere de teşekkür belgesi verildi. Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü yüksek lisans öğrencileri Hakan Öcel ve Ömer Faruk Söyler torna dalında ödüle layık görüldü. Yarışma sonrasında torna, çini, endüstriyel, serbest ve cam kategorilerinde öğrenciler tarafından ortaya çıkarılan eserler sergilendi.

Toplam 15 ödülden ikisini Uşak Üniversitesi adına kazanan Öcel ve Söyler’in halen öğrenimlerini sürdürdükleri Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yardımcı da elde edilen başarıdan duydukları memnuniyeti GiTMEDYA ile paylaştı;

Uluslararası bir yarışmada, Mimar Sinan, Hacettepe, Anadolu, 9 Eylül Üniversitelerinin Güzel Sanatlar Fakültelerinin yoğun olarak katıldıkları yarışmada iki ödül birden almamız bizi çok mutlu etti. Öğrencilerimiz Seramik Ana Sanat Dalı Tezli Yüksek Lisans öğrencileridir. Lisans öğrencilerimizden de sergileme alanlar var.

Uşak Üniversitesi olarak gelecek yıl düzenlenecek yarışmanın hazırlıklarına başlayacaklarını da vurgulayan Yardımcı, “Biz de uluslararası karo yarışması düzeliyoruz. Kışa doğru hazırlığımızı yapacağız, afişlerle duyuracağız, seneye gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde Mart ayının ilk haftası boyunca sergilenecek eserlerin sahipleri olan öğrencilerden Hakan Öcel de önemli bir yarışmada ödül almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “2 yılda bir düzenlenen birçok sanatseverin katılımıyla gerçekleşen seramik yarışması, sanatçıların takip ettiği Türkiye’deki önemli yarışmalardan bir tanesi. Bundan dolayı daha önce tasarlamış ve hazırlamış olduğum eserim ile yarışmaya katıldım ve ödüle layık görüldüm. Hepsi kendi dalında başarılı işlerdi. Seçici kurulun da tecrübesi bunu gösterdiği gibi, emek sarf edilen başarılı işleri göz önüne sermiştir. Bu sayede öğrenciler için ödüller, inanıyorum ki çalışmalarında daha iyi sonuçlara yol açacaktır” dedi.

Ömer Faruk Söyler ise düzenlenen yarışmanın büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Yıllardır gelenekselleşmiş 2 senede bir yapılan Muammer Çakı Seramik Yarışması öğrencilerin merakla beklediği bir dönemdir. Daha önce de 2013 yılında katıldım ve orada da özel ödül aldım. Aldığım ödül motivasyon sağladı ve bu nedenle 2015 Muammer Çakı Seramik Yarışması’na katılmayı düşündüm” diye konuştu.

(Haber: Ebru KOZAK)

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …

Bir Yorum

  1. canı gönülden tebrikler başarıların devamını dilerim.