Hakkımızda

BÖLÜMÜMÜZ

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de medyanın etkisi her geçen gün artmaktadır.  Basılı iletişim araçlarının yanı sıra, özellikle görsel-işitsel medya, dijital ortamı da kullanarak egemenliğini ilan etmektedir. Uşak Üniversitesi Uşak Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı (GİTMEDYA) Bölümü’nün temel amacı; yerel, bölgesel,ulusal ve uluslararası medya sektörünün ihtiyaç duyduğu dil ve anlatım becerileri gelişmiş, doğru ve etkili iletişim kurabilen, halka doğru ve dürüst haber ileten, gazeteciliğin temel ilkelerine ve etik kurallarına uyan ve nihayetinde üstün teknik bilgi donanımına sahip “ara eleman” gücünü yetiştirmektir.

RTV PROGRAMCILIĞI

Bölüme bağlı aktif Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı ise; televizyon haberciliği ve programcılığı, internet yayıncılığı ve radyo programcılığı vb. alanlarda, uygulama ve etkileşime dayalı bir eğitim içeriği sunmaktadır. Uygulama ağırlıklı eğitimin medya alanındaki önemini bilerek ve medya sektörünün gereksinimlerini göz önüne alınarak hazırlanan ders programı ile öğrencilerin; teorik temel üzerine alacakları uygulama ağırlıklı derslerle profesyonel yaşama hazır hale getirilmeleri hedeflenmektedir. Öğrenciler eğitimleri süresince, uygun cihaz ve donanımları kullanarak bilgi ve becerilerini geliştirerek, gazetecilik, televizyonculuk ve radyoculuk konusunda teknik ve editoryal beceriye sahip olmaktadırlar.

rtv1

Program mezunları; televizyonlarda kameramanlık, görüntü yönetmenliği, ses teknikerliği, muhabirlik, sunucu-spikerlik, montaj operatörlüğü, grafik tasarımcılık, stüdyo şefliği, ışıkçılık, program yapımcı ve yönetmenliği, VTR operatörlüğü, resim seçicilik ve teknik yönetmenlik gibi görevleri üstlenebildikleri gibi radyolarda program yapımcısı, kayıt teknisyeni, gazetelerde muhabir, foto-muhabiri, sayfa sekreteri ve editör unvanları ile de çalışabilmektedirler. Program mezunları ayrıca, reklam ve sinema sektöründe görsel ve işitsel üretime doğrudan katılabilmektedirler.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı sahip olduğu 3 adet bantlı ENG kamera, 3 adet HDV kamera, 3 adet profesyonel fotoğraf makinesi, 6 adet profesyonel tripod ve 11 adet amatör tripod,  11 adet amatör kamera, 4 adet ayaklı 1000 watt’lık profesyonel ışık kaynağı, 800 watt’lık dimmerli 3’lü ışık seti, 1 adet 4 pervaneli drone, 1,5 metre wireless slider, 1 adet 1,5 metre manuel dolly, gimble, 4 K aksiyon kamerası, dinamik, telsiz ve kondansatörlü mikrofonlar, 1 adet boom mikrofon, 2 adet ses masası, çift monitörlü bilgisayarlardan oluşan montaj laboratuvarı, 5+1 ses sistemine sahip bölüme özel derslik ve atölye, 1 adet seslendirme/radyo odası ve depo ile öğrencilerine eğitim ve öğretim sunmaktadır.

rtv3

UŞAK RTV’NİN DGS BAŞARI ORANI: % 67

Mezun öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile, Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı İletişim, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Televizyon ve Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Gazeteciliği bölümlerine geçiş yaparak öğrenimlerine devam edebilirler.

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon Programcılığı önlisans öğrencilerinin DGS başarı oranı da her geçen yıl artarak devam etmektedir. Halen Türkiye’de aynı alanda eğitim veren yüksekokullar arasında yüzde 67’ye varan DGS başarı oranı ile ilk üçte yer alan programdan mezun öğrenciler, lisans düzeyinde eğitime almaya hak kazanmaktadır. (Bknz: http://www.osym.gov.tr/belge/1-24778/2015-meslek-yuksekokullari-ile-acikogretim-on-lisans-pr-.html)

GiTT

RTV Programcılığı öğrencileri aynı zamanda 2014 Aralık ayı itibarıyla kurmuş oldukları “Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu” ile hem sosyal açıdan hem de teknik çalışmalarını çeşitlendirmek açısından faaliyetlerini devam ettirmektedir. Ayrıntılı bilgi ilgili sayfalardan edinilebilir.

G i T M E D Y A

Öğrencilerimizin teknik becerilerini geliştirmek, bu becirilerin ürüne dönüşmesini sağlayarak bu ürünlerin profesyonelce sunumunu gerçekleştirmek üzere  2015 yılı itibarıyla yayına başlayan G i T M E D Y A İnternet Sitesi, Türkiye’de de bir ilki de temsil etmektedir. İlgili alanda eğitim-öğretim yapan kurum ve kuruluşlar arasında ilk ve tek olmanın sorumluluğunu taşıyan G i T M E D Y A yayınları ile diğer emsallerine de örnek olmayı amaçlamaktadır. İmkanlar nispetinde uygulamalı eğitimin en başarılı örneklerini sunmak için çalışmalarını sürdüren bölümümüz, bu mecra üzerinden de sorumlu yayıncılık anlayışını görsel, işitsel ve içerik açıdan ortaya koymayı hedeflemektedir.

rtv2

Bu sayede öğrencilerimiz hem bir yayın platformuna sahip olmakta, hem de ortaya koymuş oldukları ürünler ile kendileri için bir referans oluşturmaktadır. Bu sorumluluk bilinci içinde hareket eden öğrencilerimiz hayata ve sektöre daha okul dönemindeyken adımlarını atmış olacaktır. Uşak RTV öğrencileri sözkonusu imkanları kullanarak kendilerini sürekli geliştirmektedir. Bunun en açık örneğini ise 2016 yılında almış oldukları ödül ile ortaya koymuşlardır.

ad0a8462hak

UŞAK  G i T M E D Y A  ÖĞRENCİLERİ ÖDÜL ALDI

Uşak Üniversitesi SBMYO GiTMEDYA RTV Programcılığı 2. Sınıf öğrencisi Ebru Kozak ve aynı programdan mezun olarak Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi RTVS bölümüne dikey geçiş yapan Ali Araz, Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin düzenlediği Zoom Genç İletişimciler Haber Yarışması’nda dereceye girdi. Bu yıl mülteci teması ile düzenleyen yarışmada, dereceye girenler İstanbul’da yapılan jüri değerlendirme toplantısında belirlendi. Ebru Kozak ve Ali Araz’ın İranlı bir göçmenin yaşadığı dramı yansıttığı “Kitap Mağduru” rumuzlu haberleri üçüncülük ödülüne layık bulundu.