Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta Karabağ Yürüyüşü

Uşak’ta Karabağ Yürüyüşü

Uşak’ta toplanan Azerbaycanlı gençler Hocalı için yürüdü

Hocalı Katliamının 23ncü yılı sebebiyle Uşak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde toplanan ve ellerinde Azerbaycan bayrakları bulunan kalabalık, Hocalı Soykırımı baskılı tişörtler giyerek yürüyüş yaptı.

Cumhuriyet Meydanından başlayıp Uşak Belediyesi önünde son bulan yürüyüşte, ‘’Karabağ bizimdir, bizim olacak!’’, ‘’Hocalıyı unutma, unutturma!’’, ‘’Azerbaycan Türkiye bir millet, iki devlet!’’, ‘’Ya Karabağ, Ya ölüm!’’ ve “Karabağ Türktür Türk Kalacak” sloganları atıldı.

Azerbaycanlı öğrenciler başta olmak üzere, Uşaklı vatandaşların da destek verdiği yürüyüşün ardından Belediye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Karabağ’ın işgalden kurtarılmasını istediklerini belirten Azerbaycanlı gençlerin temsilcisi, “1992’de Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde facia gerçekleşti, soykırım gerçekleşti ve 613 kişi hayatını kaybetti. Bu acıdan dolayı biz Türkiye’nin her bir şehrinde, böyle yürüyüşler ve toplantılar yapıyoruz. Bunu dünya duysun, dünya bilsin, bu sadece bizim acımız değil, tüm Türk dünyasının acısı, elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Oradan sürgün edilmiş insanlar (kaçkınlar) da zor durumda, ne kadar geçici yerlerinde yaşıyor olsalar da yine de zor durumdalar. Herkes topraklarını istiyor, herkes kendi memleketini özlüyor, oranın havasını kokusunu özlüyor, bunu dünya görsün, dünya duysun. Tek isteğimiz Karabağ’ın geri alınması” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kalabalık, yine sloganlarla belediye binası önünden olaysız bir biçimde dağıldı.

(Haber: Ayşe YİĞİT – Fotoğraflar: Mehmet Sait ÇAKMAK)

Göz Atın...

Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Uşak'ta önceki senelerden çok daha kalabalık ve coşkulu geçen cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları gece yarısı olmadan sona erdi. Kutlamalara katılan duyarlı vatandaşlar ise cumhuriyet heyecanlarını GiTMEDYA ile paylaştı.  

Bir Yorum

  1. umarım dünya duyar.Türk’ün başarılarını cesaretini dünya biliyor vede çok kıskanılıyor o kadarda düşmanımız var