Anasayfa / Haberler / Genel / İdris Bal GiTMEDYA’ya Konuştu

İdris Bal GiTMEDYA’ya Konuştu

Uşak’ta temaslarda bulunan DGP Genel Başkanı İdris Bal GiTMEDYA’ya konuştu

İktidar partisinden istifa ederek Demokratik Gelişim Partisi’nin kuran Prof. Dr. İdris Bal Uşak’ta temaslarda bulundu. İsmet Paşa Caddesi üzerinde vatandaşlarla sohbet eden Bal, GiTMEDYA kameralarına gündemi değerlendirdi. Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden Şah Fırat Operasyonu’nu değerlendiren Bal, operasyonun Türkiye’ye büyük itibar kaybettirdiğini öne sürerek, Musul’daki rehine olayına ilişkin iddiaları hatırlattı.

Bal: “Suriye Krizi’nde Türkiye baştan beri yanlış yapmıştır”

Musul’da 49 rehine alınmıştı. IŞİD rehine olarak almıştı bizim diplomatlarımızı.  Onları bırakma karşılığında bir söz verildi zannediyorum. İddialar öyleydi. Buna karşılık olarak bizim Süleyman Şah Türbesi de IŞİD’e bırakılacaktı. Görünen o ki, bu doğruymuş. Türkiye oradan geri çekildi. İşin ayıp tarafından bir tanesi bu, diğer tarafı ise şudur; Türkiye IŞİD’e yönelik sıcak geçmişte zannediyorum bir bakış gösterdi. Böyle iddialar var. Hatta TIRlarla silah gönderildiği iddia edildi. Bazı şeylere göz yumulduğu iddia edildi. Bu bir defa yanlıştı ama diğer taraftan da böyle bir örgüt nasıl Türkiye’yi zor durumda bırakabiliyor? Madem göz yumdunuz neden bu örgüt sizi zor durumda bırakıyor? Bu da Türk dış siyasetinin hakikaten vizyonsuz davrandığını, sakat olduğunu yanlış yere götürüldüğünü gösteriyor.  Bir başka yönü ise, Suriye Krizi’nde ta başından günümüze, Türkiye’nin yanlış yaptığını gösteriyor.

“Türk dış siyasetinin başarısızlığı söz konusudur”

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra uluslararası ilişkiler profesörü olan İdris Bal, Türkiye’nin Suriye’deki krizin mezhepsel yönünü ve mevcut grupların tehlikeli olabileceğini göremediğini vurgulayarak, “Oradaki bir Türk toprağından geri çekilerek bu hükümet çok büyük yanlış yaptı. Dolayısıyla şu anda bu yanlışı, bu yenilgiyi zafer gibi göstermek için bu Şah Fırat Operasyonu’nu ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Ama burada övünülecek bir taraf yoktur aslında.  Üzülmemiz gereken bir durum vardır. Türk dış siyasetinin başarısızlığı vardır.  Ufuksuzluğu vardır. Bundan sonra dikkat etmeli Türkiye. Seçime giderken havuz medyası bunu bir zafer gibi göstermeye çalışıyor. İllegal örgütler karşısında Türkiye’nin diz çökmesi gibi bir durum söz konusu. Ben o açıdan bu hükümetin dış siyasetinin başarısız olduğunu düşünüyorum. Bunu da sıradan bir vatandaş değil, aynı zamanda bir uluslararası ilişkiler profesörü olarak söylüyorum” diye konuştu.

(Röportajlar: Gizem ERTAN – Kamera: İlyas DEMİRTAŞ – Fotoğraf: Başak Burcu BİLECEN)

 

Göz Atın...

Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Uşak'ta önceki senelerden çok daha kalabalık ve coşkulu geçen cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları gece yarısı olmadan sona erdi. Kutlamalara katılan duyarlı vatandaşlar ise cumhuriyet heyecanlarını GiTMEDYA ile paylaştı.  

Bir Yorum

  1. başarılı olmuş çok iyiye gidiyor…