Anasayfa / Haberler / Üniversite / Uyuşturucu Kabusu Büyüyor

Uyuşturucu Kabusu Büyüyor

G İ T M E D Y A  madde bağımlılığına ilişkin ürkütücü rakamları Uşaklılara sordu.

Türkiye’de 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası’nda, toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmasını, yayılmasını ve bu maddelerin yarattığı tüm sorunları önlemek amacıyla tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Peki bu etkinlikler Türkiye’de özellikle uyuşturucu kullanımına ilişkin ne gibi bir bilinç sağlıyor? İşte bu sorunun yanıtını AMATEM’in (Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi) raporu ortaya koyuyor.

Madde kullanımı 10 yaşa kadar indi

Rapora göre Türkiye’de madde kullanımı ve bağımlılığının 10 yaşa kadar inmiş durumda.  Bağımlıların yüzde 98’ini erkeklerden oluştururken, bağımlı kız çocuklarının yüzde 100’üne yönelik taciz saldırılarının gerçekleştirildiği ortaya konuluyor. Raporda, uyuşturucu maddeleri çocukların yüzde 95’i tanıdıklarından temin ederken, bonzai kullanımının da özellikle son 6 ayda arttığına dikkat çekiliyor.

G İ T M E D Y A da madde bağımlılığına ilişkin bu ürkütücü rakamları Uşaklılara sordu. Ailelerin bu konuda daha özenli ve dikkatli olması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, okul çağındaki çocukların arkadaş seçimlerinin bu duruma etken olduğunu dile getirdi. Madde bağımlılığının bir ana önce önüne geçilebilmesini ve gerekli önlemlerin yeterince alınmasını isteyen Uşaklılar, bu durumdan büyük endişe duyduklarını anlattı. İşte o röportajlarımız;

(Haber: Ayşe YİĞİT – Fotoğraf: Mehmet Sait ÇAKMAK)

 

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.