Anasayfa / Haberler / Genel / Kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin!

Kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin!

Uşak Üniversitesi’nde 8 Mart Kadınlar Günü Sergisi

Uşak Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Biriminin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi Güzel Sanatlar Fakültesi binasında ziyarete açıldı.

Sergide, Kleopatra’dan, Benazir Butto’ya kadar dünya tarihinde iz bırakan kadınlar ve şiddete maruz kalan 8 ünlü kadının hikâyelerinin yer aldığı posterler yer aldı. Sergide, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine ilişkin çalışmalar ile Özgecan Aslan’ın öldürülmesinden sonra sosyal medyada “#sendeanlat” etiketiyle paylaşılan taciz ve şiddet olaylarının anlatıldığı yazılar dikkat çekti.

Sergi açılışında konuşan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, bu tür faaliyetlerle ve toplumsal farkındalığın artırılarak şiddetin önüne geçilmesinin amaçlandığının altını çizerek “Şiddete maruz kalan kadınları, kendi kızımız gibi eşimiz, annemiz, bacımız gibi düşünerek yaklaşmamız gerekir. Her türlü şiddete topyekûn karşı çıkmalıyız. Herkes hangi alanda buna karşı bir dik duruş sergileyebiliyorsa o konuda mesafe almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Rektör Çelik, serginin “Kadınlara yönelik düşüncelerini paylaş” bölümündeki pano için ise “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün başta kadına karşı şiddet olmak üzere, tüm haksızlıklara karşı farkındalığa vesile olmasını diliyor, Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye yazdı.

Sergiyi ziyaret edenler de “Kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin”, “Sadece 8 Mart değil her gün kadınların günü olmalı”, “Kadınlar melektir onları incitmeyin”, “Kadına şiddet şeref yoksunluğudur’’ gibi birçok not yazdı.

(Haber: Ayşe YİĞİT – Fotoğraf: Mehmet Sait ÇAKMAK)

Göz Atın...

Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Uşak'ta önceki senelerden çok daha kalabalık ve coşkulu geçen cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları gece yarısı olmadan sona erdi. Kutlamalara katılan duyarlı vatandaşlar ise cumhuriyet heyecanlarını GiTMEDYA ile paylaştı.