Anasayfa / Haberler / Genel / Dede Korkut’un İzinde Sözünde Belgeseli İçin Geri Sayım Başladı

Dede Korkut’un İzinde Sözünde Belgeseli İçin Geri Sayım Başladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi koordinasyonunda; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KUDAKA, Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Uşak Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Azerbaycan Hazar Üniversitesi, Semerkant Devlet Üniversitesi, Türk-Kazak Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan El Farabi Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi gibi kurumların işbirliğinde “Uluslararası Unutulan Sözler Hayat Bulsun Dede Korkut İzinde Sözünde Projesi” kapsamında çekilen “Dede Korkut’un İzinde Sözünde” belgeselinin gösterimi için geri sayım başladı.

İlk Gösterim 21 Mart 2021 Saat 21.00’de…

Proje ekibinin aldığı karar doğrultusunda, geçen yıldan bu yana devam eden Koronavirüs-COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan galanın, Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü’nün uygulama platformu olan “GiTMEDYA Youtube Hesabı” üzerinden 21 Mart 2021 Nevruz Bayramı’nda saat 21.00’de yapılması kararlaştırıldı.

Aralarında öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerin bulunduğu toplam 22 kişilik ekip ile yürütülen “Uluslararası Unutulan Sözler Hayat Bulsun Dede Korkut İzinde Sözünde Projesi” kapsamında Türkiye’de; Bayburt ve Trabzon, Gürcistan’da; Kutayis ve Tiflis, Azerbaycan’da; Gence, Kazak, Bakü, Qobustan, Hazar Denizi, Kazakistan’da; Kurik, Kızılorda, Türkistan ve Alma Ata, Özbekistan’da; Hive, Urgenç, Buhara, Semerkant, Taşkent, Kırgızistan’da; Bişkek, Issık Göl gibi önemli noktalarda Türk halk ozanı Dede Korkut ile ilgili bilimsel ve kültürel gezi, ziyaret, toplantı ve görüşmeler gerçekleştirildi.

Proje Etkinlikleri Başarı ile Tamamlandı

Yürütücülüğünü Selma Köseoğlu’nun yaptığı projede ayrıca Bayburt’ta düzenlenen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni etkinlikleri kapsamında KUDAKA işbirliği ile “Uluslararası Dede Korkut İzinde Sözünde” isimli çalıştay düzenlenirken, bir de bildiri kitabı yayınlandı. Projeye katılan lise ve üniversiteli öğrenciler de Azerbaycan’ın Gence kentinde “Dede Korkut’un İzinde Gençlik” Sempozyumu’nda bilimsel sunumlarını gerçekleştirdi. Projenin Türkiye etabının son ayağında ise proje öğrencileri; Dede Korkut temalı bir mini müze oluşturarak Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatsal eserlerini sergiledi.

Uşak Üniversitesi öğretim elemanı ve öğrencileri de projenin belgesel ayağında görev alarak söz konusu bölgelerde çekimler gerçekleştirdi. Yönetmenliğini Hakan Cem Işıklar’ın yaptığı belgeselin çekim ekibinde ise GiTMEDYA öğrencilerinden Ali Araz, Uğur Zehir, Emil Aliyev ve Tarık Kara yer aldı.

Giriş jeneriği ile birlikte 49 dakika süren belgeselin metni Prof. Dr. Üçler Bulduk ve Veysel Gökberk Manga tarafından kaleme alındı. Belgeselin yönetmen yardımcılığını Ali Araz, görüntü yönetmenliğini Hakan Cem Işıklar, seslendirmesini ise akademisyen Şahin Tuğrul yaptı. Kameramanlar Emil Ali ve Tarık Kara’nın yanı sıra belgesel ekibinde teknik yönetmen olarak da Uğur Zehir görev aldı. “Dede Korkut’un İzinde Sözünde” belgeselinin müzikleri ise Onur Altıntuğ, Altai Kai Grubu ve Kültür Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nun seçkin eserleri kullanıldı.

Belgeseli İzlemek İçin…

Dede Korkut’un İzinde Sözünde Belgeseli’nin ilk gösterimi 21 Mart 2021 Nevruz Bayram’ında Türkiye Saati ile 21.00’de GiTMEDYA Youtube Kanalı’nda yapılacak. Gösterimi zamanında izleyebilmek ve yorumlarınızla katkı sağlamak için aşağıdaki linkten izleme sayfasını ziyaret ederek, video penceresinin sol alt köşesindeki bağlantıdan hatırlatıcı oluşturabilirsiniz.

2021 Nevruz Bayramı’nda buluşmak üzere…

21 Mart 2021 Türkiye saati ile 21.00’de…

 

Göz Atın...

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıldönümü

Türk milletinin içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen emperyalist işgalcilere karşı Çanakkale’de elde ettiği büyük zafer, Türk …