Anasayfa / Haberler / Uşak’ın Sesi Bülent Yıldıran Vefat Etti

Uşak’ın Sesi Bülent Yıldıran Vefat Etti

Büyük Uşak Kanyonları belgeselinin seslendirmesini yapan ünlü tiyatro ve dublaj sanatçısı Bülent Yıldıran hayatını kaybetti. Uşak Üniversitesi, Uşak Valiliği, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak İl Kültür Müdürlüğü’nün ortaklığında Zafer Kalkınma Ajansı’nın verdiği destek ile çekilen Büyük Uşak Kanyonları belgeseline sesiyle hayat veren Yıldıran, kanser tedavisi gördüğü İstanbul’daki hastanede yaşama gözlerini yumdu.

Tiyatro ve sinema oyuncusu olan ve aynı zamanda seslendirme sanatçısı olarak sektöre uzun yıllar hizmet eden Yıldıran, tiyatro sahnelerinde hayranlarını hem duygulandırdı hem güldürdü hem de  alçakgönüllülüğü ile gönülleri fethetti. Oyuncunun ölüm haberi sevenlerini ve ailesini derinden üzdü. Sosyal medyada da büyük yankı uyandıran acı haberin ardından çok sayıda sanatçı, siyasetçi, gazeteci ve vatandaş Bülent Yıldıran’ın ustalığına ve esprili kişiliğine yönelik övgü dolu mesajlar paylaştı.

Orta yaş grubunun; “Ayı Yogi”, Susam Sokağı’nın “Açıkgöz”ü ve Taş Devri’nin “Barnie Moloztaş”ı olarak sesiyle bildiği, son yıllarda ise özellikle genç neslin “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” adlı dizideki “Emniyet Müdürü” rolü ile tanıştığı usta oyuncu, dublaj sanatçısı olarak birçok karaktere ses verdi. Yıldıran ayrıca aralarında “Büyük Uşak Kanyonları” belgeselinin de bulunduğu çok sayıda belgeselin de seslendirmesini yaptı. Uşak’a ve Uşaklılara büyük bir hatıra bırakarak hayata veda eden büyük ustaya rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sonsuz sabır diliyoruz.

Bülent Yıldıran Kimdir?

Sanatçı Bülent Yıldıran, 8 Temmuz 1957 tarihinde dünyaya geldi. Oyunculuğa Halkevleri’nde amatör olarak başlayarak, 1977 yılında ilk profesyonel oyunculuğu Öncü Sahne’de deneyimledi. Daha sonra Ankara Halk Tiyatrosu, Sanat Evi, Ali Hürol Tiyatrosu, Ankara Komedi Sahnesi, Kaktüs Kabare ve Ankara Ekin Tiyatrosu gibi tiyatrolarda hem oyunculuk, hem de rejisörlük yaptı. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra birçok film ve dizide de rol alan ünlü sanatçı, TRT ve özel televizyonlarda gençlik, çocuk ve müzik-eğlence programları yaptı.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları, Film ve Diziler

Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Azizname, Yarasa, Beş Para Etmez Varyete, Tesadüfen Kadın, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Bir Valize Ne Sığar Ki?, İki İyi Çocuk, Şeker Hoca, Öyle ya da Böyle, Rafadan Tayfa, Aşk Tesadüfleri Sever, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Komşu Köyün Delisi, Ümit Milli, Felek Ne Demek?, Keloğlan Masalları, Ashab-ı Kehf, Bu Toprağın Sesi, Susam Sokağı, Alim Dayı, Küçük Ağa.

 

Haber/Görsel Düzenleme: Duygu Demir

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.