Anasayfa / Haberler / Işık ve Gölgelerin Efendisi Aytekin Çakmakçı Vefat Etti

Işık ve Gölgelerin Efendisi Aytekin Çakmakçı Vefat Etti

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerine imza atan görüntü yönetmenlerinden Aytekin Çakmakçı 72 yaşında hayatını kaybetti. Sinema alanında çok sayıda ödül alan ve Muhsin Bey, Arabesk, Uzlaşma, Yılanların Öcü, Mum Kokulu Kadınlar, Işıklar Sönmesin gibi önemli yapımlarda görev alan başarılı yönetmen Çakmakçı geçirdiği kalp krizi nedeniyle Trabzon’daki Fatih Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak deneyimli yönetmen burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

GiTMEDYA Çakmakçı’yı Uşak’ta da Misafir Etmişti

Daha önce kalp rahatsızlığı olduğu bilinen Aytekin Çakmakçı’nın kalp krizi nedeniyle ani kaybı sinemaseverleri ve yakınlarını üzdü. GiTMEDYA’nın 2016 yılında düzenlediği “Sinemada Işık ve Gölgenin Gücü” adlı söyleşinin de konuğu olan Çakmakçı Uşak Üniversitesi öğrencileri ile bir de atölye çalışması gerçekleştirmişti. Çakmakçı son yıllarda üstün bilgi birikimi ve deneyimi ile çok sayıda etkinliğe bizzat katılarak genç sinemacılarla bir araya gelmeye çalıştı. Bu etkinliklerde meslektaşlarına çok önemli öğüt ve önerilerde bulunmaktan hiç vazgeçmedi. Adeta ömrünü adadığı sinemaya hizmet etmek için gece-gündüz, zaman-mekan farketmeksizin koşturan Çakmakçı pek çok genç meslektaşı için ağabey, baba ve hoca olmayı başarmıştı. GiTMEDYA olarak biz de, Çakmakçı’nın ani vefatından duyduğumuz acıyı paylaşarak, kendisine rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.

Aytekin Çakmakçı Kimdir?

Aytekin Çakmakçı 10 Ağustos 1949’da Trabzon’da dünyaya geldi. Sinema hayatına 1965 yılında kamera asistanlığıyla başladı. Aytekin Çakmakçı bu yolun başlarında set ve afiş fotoğrafçılığı, reklam fotoğrafçılığı, reklam kameramanlığı, sinemada ve televizyon dizilerinde görüntü yönetmenliği ile devam etti. Çakmakçı, 4 yıla yakın görüntü yönetmenliği ve televizyon teknik dersleri, 1 yıl dramlarında teknik süpervizörlük yaptı.

Görüntü Yönetmenliğini yaptığı televizyon filmleri: Yalnız Efe (1987), Atlı Karınca (1989), Ahi Evran (1989), Hacı Bektaşi Veli (1989), Deniz Gurbetçileri (1991), Danimarkalı Gelin (1993), Barışta Savaşanlar (2000).

Görüntü yönetmenliği yaptığı bazı sinema filmleri: Acı (1984), Darbe (1984), Sarı Bela (1985), Kara Bahtım-Kem Talihim (1984), Işıklar Sönmesin (1997), Mum Kokulu Kadınlar (1996),Günah Tohumu (1994), Uzlaşma (1991), Tatar Ramazan (1990), Arabesk (1988), Biri ve Diğeri (1987), Düttürü Dünya (1988), Ekran Aşıkları (1989), Güneşe Köprü (1986)

Aldığı Başlıca Ödüller

Çakmakçı, 1986’da Yılanların Öcü ile En İyi Görüntü Yönetmeni dalında  Altın Portakal ödülü aldı. Çakmakçı ayrıca, 1996’da Mum Kokulu Kadınlar ve Işıklar Sönmesin ile Altın Koza’da En İyi Görüntü Yönetmeni seçildi.

Haber: Duygu DEMİR
Fotoğraflar: GiTMEDYA

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.