Anasayfa / Manşet / Uşak Üniversitesi ‘nden “Oyuncağını Anlat Biz Yapalım Projesi”

Uşak Üniversitesi ‘nden “Oyuncağını Anlat Biz Yapalım Projesi”

Pandemi döneminde de boş durmayan Uşak Üniversitesi öğrencileri, Uşak Valiliği Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar için “Oyuncağını Anlat Biz Yapalım” projesi gerçekleştirdi.

TBMYO Öğretim Görevlisi Gökhan Yıldırım’ın “Dekoratif Oyuncak Tasarımı” ve “Promosyon Ürün Tasarımı” adlı ortak seçmeli dersleri kapsamında her yıl vize ve final ödevi olarak oyuncak tasarımı yapan öğrenciler bu kez oyuncakları Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Uşak Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar için yaptılar. Proje kapsamında yüksekokul öğrencileri çocukların hayalindeki oyuncakları üretti. Bunun için öncelikle çocuklardan hayallerindeki oyuncağı çizmeleri istendi. Bu çizimleri form haline getiren Gökhan Yıldırım, derse katılım sağlayan öğrencilere gelen tasarımları gönüllülük esasına göre dağıttı.

Seçmeli Derslerden Projeye

Ortak seçmeli dersler ödevinden “Oyuncağını Anlat Biz Yapalım” projesine dönüşen sürecin bütün detaylarını GiTMEDYA’ya anlatan Yıldırım; “Dekoratif Oyuncak Tasarımı ve Promosyon Ürün Tasarımı adı altında, her yıl vize ve final ödevi olarak oyuncak tasarımı yapılıyordu fakat öğrenciler tasarımlarından notlarını aldıktan sonra oyuncaklar kenarda kalıyordu. Tasarımlara çok fazla emek harcanıyordu ve bu sebepten dolayı bu oyuncakların birilerini mutlu etmesi gerektiğini düşündük ve aklımıza Uşak Valiliği Sevgi Evlerinde kalan çocuklar geldi” diye konuştu.

Koronavirüs salgınından dolayı uzaktan eğitim ile derse katılan öğrencilerin, kendi evlerinde yaptığı oyuncakları kargoyla TBMYO’ya gönderdiğini ifade eden Yıldırım, öğrencilerden fazla fazla gelen oyuncaklar ile birlikte hediye paketleri yapıldığını söyledi.

“Hayallerindeki Oyuncakları Tasarladılar”

Öğrencileri ile birlikte çok anlamlı bir projeye imza atan Gökhan hoca, projenin ayrıntılarını da şöyle anlattı: “Yapılacak oyuncakları öğrencilere tasarlatmak yerine, Sevgi evlerinde kalan çocukların hayallerini ve ne istediklerini öğrenmek için her çocuğun tasarımını kendisinin yapmasını istedik. Sevgi evlerinde çalışan personellere isteğimizi belirttik. Personeller de çocukların çizimlerini yapabilecekleri form hazırladılar. Çocuklar bu forma hayalinde ki oyuncakları çizdiler. Çocuklar oyuncaklarının hangi malzemeden yapılmasını, rengini, boyutunu gibi özelliklerini belirtti. Gönüllü olarak yapmak isteyen öğrencilere paylaştırdık. Her öğrenci seçmiş olduğu projeyi vize ve final ödevi olarak yaptı. Yapılan oyuncakları Uşak Valiliği sevgi evlerinde kalan çocuklara ulaştırmak için bulundukları şehirden bize kargo ile ulaştırdılar. Hediyelerin hepsini çocuklara ulaştırmak için paketledik. Oyuncakların yanında her çocuk için çikolata, şeker gibi hediyeler bıraktık. Projenin adı da ‘Sen Tasarla Biz Yapalım’dı. Onlar hayal etti, tasarladı, çizdi, öğrenciler de yaptı. Tasarımlar, ahşap arabalar, örme bebekler, peluş ayıcıklar, ışıklı yastıklar gibi çeşitli tasarımlar yaptı ve genel olarak çok başarılı işler çıkardılar.”

Haber: Şehriban Kaldan, Yunus Ergöl
Fotoğraflar: Yunus Ergöl

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.