Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / “Dede Korkut’un İzinde Sözünde” Tanıtım Filmi Yayınlandı

“Dede Korkut’un İzinde Sözünde” Tanıtım Filmi Yayınlandı

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Keçiören Bilim ve Sanat Merkezi, Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi, Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KUDAKA, Uşak Üniversitesi, Azerbaycan Hazar Üniversitesi, Semerkant Devlet Üniversitesi, Türk-Kazak Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan El Farabi Üniversitesi ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi gibi kurumların işbirliğinde “Uluslararası Unutulan Sözler Hayat Bulsun Dede Korkut İzinde Sözünde” projesinde sona gelindi.

Koronavirüs salgınına rağmen çalışmaları hız kesmeyen “Uluslararası Unutulan Sözler Hayat Bulsun Dede Korkut’un İzinde Sözünde” projesi kapsamında çekimleri tamamlanan “Dede Korkut’un İzinde Sözünde” belgeselinin  tanıtım filmi hazırlandı.

2019’da gerçekleştirilen projede öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerin bulunduğu 22 kişilik ekipte, Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü GiTMEDYA da görev almıştı. Yönetmenliğini Hakan Cem Işıklar’ın yaptığı belgeselin çekim ekibinde ise GiTMEDYA öğrencilerinden Uğur Zehir, Ali Araz, Emil Aliyev ve Tarık Kara yer almıştı. Katedilen yaklaşık 20 bin kilometrelik bir güzergah üzerinde gerçekleştirilen projede, belgesel çekimlerine Temmuz ayında Türkiye’den başlandı. Çekimler tam bir ay boyunca, Türkiye’de; Bayburt ve Trabzon, Gürcistan’da; Kutayis ve Tiflis, Azerbaycan’da; Gence, Kazak, Bakü, Qobustan, Hazar Denizi, Kazakistan’da; Kurik, Kızılorda, Türkistan ve Alma Ata, Özbekistan’da; Hive, Urgenç, Buhara, Semerkant, Taşkent, Kırgızistan’da; Bişkek, Issık Göl gibi önemli noktalarda gerçekleştirildi.

“Uluslararası Unutulan Sözler Hayat Bulsun Dede Korkut’un İzinde Sözünde Projesi” kapsamında çekilen “Dede Korkut’un İzinde Sözünde” belgeselinin kurgu/montaj çalışmaları sürerken, Ağustos ayı içinde başkent Ankara’da galasının yapılması planlanıyor.

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.