Anasayfa / Manşet / Zanaattan Sanata 2021

Zanaattan Sanata 2021

“Kaynaktan Sanata” adıyla 2017’den itibaren her yıl düzenlenmeye başlayan “Zanaattan Sanata Sergisi” kapılarını bu yıl yeni yüzüyle açtı. Covid-19 salgınından dolayı 2020 yılında gerçekleştirilemeyen ve son iki organizasyonda uluslararası nitelik kazanan etkinlik, bu yıl ilk kez düzenlenen kongre ve sergi ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanından katılımcıları buluşturdu. Daha önceki yıllarda sadece Uşak Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlik, bu kez 4 üniversite ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yalçın Aşkın Öktem yaptı.

Bilim insanı, araştırmacı, sanatçı, zanaatkâr ve öğrenciler buluştu

Öktem konuşmasında zanaat, sanat, tasarım ve bu alanlara ilişkin özgün ve kıymetli pek çok çalışmanın sunulduğu ve sergilendiği ‘Uluslararası Zanaattan Sanata Kongre ve Jürili Karma Sergisi 2021’in bilim insanı, araştırmacı, sanatçı, zanaatkâr ve öğrencilerin katılımları ile  gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Öktem, “Antalya Akev Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığımız bu etkinlikle, kongre kısmında 69 bildiri, sergi kısmında 143 eserin yer aldığını sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuşurken, bu yıl ilk kez kongre ve sergi olarak düzenlenen etkinliğin ciddi bir gelişme olduğunu belirterek bu yolda destek veren sponsorlara, iş birliği içinde oldukları tüm üniversitelerin temsilcilerine ayrıca teşekkür etti.

“Zanaat ve sanatı ortak bir noktada birleştirdik”

Öktem’in ardından etkinliğin önemli paydaşlarından Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dekanı Prof. Şebnem Ruhsar Temir Gökçeli de konuşmasını yaptı. Gökçeli şöyle konuştu:

“Sanatsal ifade; yaratıcılık, güzellik ve kavramlarla harmanlanmıştır. Yaratıcı zihnin, benzersiz ve değerli çıktılarındandır. Ancak söylenişi birbirine bu kadar benzemesine karşın birçok kişi tarafından eş anlamlara geldiği düşünülen zanaat ve sanat kesişmesi, iki farklı alanın ortak noktalarda buluştuğu alanlar oluşturmaktadır. Ortak kavramları çok fazladır. Sanat bireyselleşmiş duyguların ifade biçimidir zanaat ise beceri ve yeteneğin somut çıktıları olarak algılanmalıdır. Her iki tanım birbirinden farklıdır ama kesişme noktaları bizim için önemlidir çünkü her ikisi de ortak noktalarından dünyaya yaratıcılık ve güzellikle var olan birtakım unsurlar sunmaktadırlar.”

Düzenlenen etkinlik aracılığı ile ulusal ve uluslararası boyutlu bir sergi düzenlendiğini vurgulayan Gökçeli, Uşak Belediyesi, Ticaret Odası, Deri Karma Organize Sanayi, Uşak Kalite Tanıtım ve Mesleki Eğitim Vakfı, Ağaoğlu Tekstil, CSK, Yıldızhan Zeytincilik gibi çeşitli firmalardan da destek aldıklarını söyledi.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş da katılımcılara teşekkür ederek kongrenin hayırlara vesile olmasını diledi. Açılış konuşmalarının ardından ev sahipliği yapan üniversitelere, davetli konuşmacılara ve sponsor olan firmalara teşekkür belgeleri ve plaketleri verildi. Kongrenin açılış oturumu Prof. Dr. İdris Kabalcı’nın moderetörlüğünde gerçekleştirilirken, Devlet Sanatçısı Sema Kansu, Prof. Dr. Melda Özdemir ve Dr. Raıkhan Sutbayeva hazırladıkları bildirileri sundu. Kongre oturumunun ardından ise serginin açılış  kurdelası kesildi.

Kazakistan ile işbirliğinin kapısı aralandı

Davetli konuşmacı olarak Kazakistan’ın Aktav kentinde bulunan Yessenov Üniversitesi’nden gelen Dr. Raıkhan Sutbayeva da etkinliğin, gelecekte Kazakistan ile yapılacak işbirliğinin kapısını araladığını söyledi. Sutbayeva, “Burada olduğum için çok mutluyum. İleride Türkiye ve Kazakistan üniversiteleri arasında da benzer bir işbirliğinin olabileceğini düşünüyorum. Kazakistanlı akademisyenlerin bu faaliyetlere katılımlarını da teşvik etmeye çalışacağım” dedi.

Açılış programı salonda düzenlenen halk oyunları gösterisi ile son buldu.

Haber: Ceren Akkuş
Fotoğraf: Yunus Ergöl

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …