Anasayfa / Haberler / Üniversite / Yarenler Uşaklıları Yine Coşturdu

Yarenler Uşaklıları Yine Coşturdu

Geleneksel Uşak Kültürü AKM’de Düzenlenen Etkinlikle Yaşatıldı

Baltalı Köyü Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği bu yıl 7’ncisi düzenlenen Yaren Gecesi’nde Uşaklılara unutulmaz bir gece yaşattı. Atatürk Kültür Merkezi’nin sadece 350 kişilik salonu tamamen dolarken, çok sayıda vatandaş da ya ayakta kaldı ya da diğer salonda kurulan led ekrandan etkinliği izleyebildi. Uşak ve Banaz protokolünün büyük ilgi gösterdiği geceye Uşak Üniversitesi Rektörü Sait Çelik de eşiyle birlikte katıldı. Uşaklıların büyük beğenisini toplayan etkinliğin sahnelendiği salonun ise artık bu tür etkinlikler için yetersiz kaldığı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Programın açılısında kısa bir konuşma yapan dernek ve yaren heyetinin başkanı Ahmet Aydın, Uşak kültürüne vurgu yaparak bu kültürü yaşatmak istediklerini söyledi. Bu yıl 7’ncisini düzenledikleri yaren gecesinden dolayı duyduğu mutluluğu davetliler ile paylaşan Aydın, “Çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Yeni projelerimiz de var. Valilik ve Belediyemizin de destekleriyle bu projelerimizi gerçekleştirerek halkımızın karşısına yine çıkacağız” dedi.

Yurdun çeşitli yörelerinden seslendirilen türkülerle devam eden programda Vedat Aydın’ın “Kuruldu mu şu Banaz’ın pazarı” türküsü Uşaklılardan büyük alkış topladı. Programın devamında yaren gecesinin geleneksel üstlük töreni de gerçekleştirilirken, folklor ekibi gösterileriyle davetlileri adeta mest etti. Arif Kahraman ve Mustafa Dalkıran ise atışmalarıyla geceye ayrı bir renk kattı.

Nurullah Cahan: “Kültürümüzü yaşatan her projeye tam destek vereceğiz”

Gecenin sonunda yaren gecesi etkinliğine katkı sağlayan sanatçılara teşekkür plaketi takdim edilirken, G İ T M E D Y A mikrofonlarına konuşan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da yerel kültürü ön plana çıkaran çalışmalara daha çok destek olacaklarının sözünü verdi. (Haber: Ayşe YİĞİT-Fotoğraflar: Başak Burcu BİLECEN, Mehmet Sait ÇAKMAK)

 

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.