Anasayfa / Haberler / Genel / Bu Soykırımı Unutmayın, Unutturmayın!

Bu Soykırımı Unutmayın, Unutturmayın!

Tarihin en kara sayfalarından biri olan Hocalı Soykırımı’nın acısı hala dinmedi.

Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi’nin Ermenistan’a bağlanmasını isteyen Ermeniler ile bunu kabul etmeyen Azeriler arasında 1988’de başlayan ve 1994’e kadar devam eden savaşın tüm dünya açısından utanç verici olaylarından sadece biridir Hocalı Soykırımı. G i T M E D Y A  Haber Merkezi bu kez de Hocalı Soykırımı dosyasını açıyor.

Azerbaycan’ın Hankendi ve Ağdam kentlerini bağlayan yolun üzerinde hâkim bir noktada bulunan Hocalı Kasabası, bölgenin tek havalimanı için üs konumundaydı. 1991 yılı sonlarından itibaren Ermeni ablukası altında kalan ve sadece birkaç yüz kişinin korumaya çalıştığı Hocalı’da yaşayan 11 bin 356 kişinin büyük bölümü kenti terk edip hayatını kurtarmaya çalışırken, 1992’nin 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesinde saldırıya geçen 2 bin kadar Ermeni askeri dünyanın utanacağı bu soykırımı gerçekleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nı Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirirken, saldırıda bölgeden uzaklaşmaya çalışan 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere aralarında çok yaşlı kişilerin de bulunduğu toplam 613 Azerbaycan Türkü hayatını kaybetti. Toplam 487 kişinin ağır yaralandığı, bin 275 kişinin ise rehin alındığı soykırımda 150 kişi ise kayboldu.

Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde yağmaya maruz kaldı ve kasaba tamamen yok edildi. Uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği tespit edildi. Ermenilerin vahşetine hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı görüldü.

Azerbaycan Parlamentosu 1994’te Hocalı’da yaşanan katliamı “soykırım” olduğunu ilan ederken, bu tarihten 20 yıl geçmesine karşın, Hocalı’daki Ermeni vahşetini sadece Meksika, Macaristan, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Peru, Honduras, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği ve ABD’nin 13 eyaleti “soykırım” olarak kabul etti. Azerbaycan’ın soydaşı ve en yakın komşusu olarak Türkiye’nin halen bu soykırımı tanımamış olması ise uzun süreden beri önemli bir tartışma konusu olarak devam ediyor.

Başta Azerbaycanlı Türkler olmak üzere tüm Türk dünyası ise Azerbaycan topraklarının halen yüzde 20’sini işgal altında tutan ve uluslararası kamuoyunun ilgisizliği ve umursamazlığı nedeniyle bu işgali pervasızca sürdüren Ermenistan’a yönelik yaptırımların ağırlaştırılarak bir an önce bu haksız işgalin sonlandırılması istiyor. (G i T M E D Y A  Haber Merkezi)

Fotoğraflar: İlyas DEMİRTAŞ

Göz Atın...

İlk Adımın 105’inci Yılı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nın en önemli adımını attı. …