Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Haftanın Filmleri: ‘’Ali Kundilli’’ Vizyonda

Haftanın Filmleri: ‘’Ali Kundilli’’ Vizyonda

GiTMEDYA Uşak Sinemalarının Nabzını Sizin İçin Tuttu

Uşaklı sinemaseverleri bu hafta Karun ve Festiva’daki salonlarda 6 yerli 2 yabancı olmak üzere 8 film bekliyor. Romantik, dram ve komedi kategorilerinin çoğunluk oluşturduğu bu filmlerden merakla beklenen ‘’Ali Kundilli’’nin de ilk haftası. Ayrıca gösterim listesinde bir de animasyon filmi var.

ALİ KUNDİLLİ

Bülent İşbilen’in yönettiği Cem Gelinoğlu’nun senaryosunu kaleme alarak başrolü de üstlendiği filmin kadrosunda ayrıca Sami Aksu, Zeynep Aktuğ, Ezgi Tombul, Emre Mutlu, Bilal Kaya ve İcmal Aktuna yer alıyor. Film, Cem Gelinoğlu’nun canlandırdığı Ali Kundilli’nin etrafında şekilleniyor. Ali, fazla dost edinme kabiliyeti bulunmayan fakat etrafındakilere fazlasıyla değer veren samimi bir karakter. Hayatını hayalleri üzerine şekillendirir ve bu hayallerin bir gün gerçekleşeceği inancını asla yitirmez. Olağan giden hayatına her zaman bir isyan besler içten içe ve diğerleri gibi olmayı istemez. Çocukluk arkadaşı Vedat her ne kadar çevresinde ona en yakın insan olsa da aşkına sahip olma çabası işin içine girince düşünce ayrımına girerler. Vedat, aşkı Ayşe için pes etse de Ali bu durumu reddeder ve hayatında gerçekleştirmeyi bekleyen projeleri için mücadele etmeyi seçer. Bir düğün öncesi merasimi buluşan karakterler için olaylar farklı işleyecektir.

‘’Ali Kundilli’’ diğer komedi filmlerinden farklı olduğu iddiası ile Uşaklı sinemaseverler ile Karun ve Festiva alışveriş merkezlerinde 12:00, 14:15, 16:30, 18:45 ve 21:00 seanslarında buluşacak.

KOD ADI: K.O.Z.

Türkiye’nin yakın tarihinde tartışmaların her zaman odağında kalmış olan birçok olayı mercek altına alan Kod Adı: K.O.Z. 13 Şubat’ta vizyona girdi. Yönetmenliğini Celal Çimen’in üstlendiği filmin kadrosunda Cem Kurtoğlu, Hakan Ural, Günay Musayeva, Tolga Karel, Hazım Körmükçü, İskender Bağcılar, Yeşim Alıç, Yılmaz Gruda ve Turgay Tanülkü yer alıyor. Çekileceği kararlaştırılan günden bu yana gündemde kendine yer edinen film, 17 ve 25 Aralık operasyonları, Gezi olayları gibi ülke gündemini uzun süre meşgul etmiş ve ardında birçok tartışmalı konuyu ele alıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ı Cem Kurtoğlu’nun canlandıracağı film, rekor iddiası ile 367 salonda aynı anda gösterime girmesine karşın, ikinci haftasına başlarken umduğu gişe başarısını yakalayamadı ve ilk hafta 192 bin seyirci sayısına ulaşabildi.

‘’Söylenenler mi doğru, öğrenecekleriniz mi?’’ sloganı ile yakın tarih Türkiye gerçeklerini gözler önüne sereceğini iddia eden ‘’KOD ADI: K.O.Z.’’ Uşak Festiva ve Karun alışveriş merkezlerinde 11:45, 14:00, 16:15, 18:30 ve 20:45 saatlerinde seyircilerinin karşısına çıkacak.

GRİNİN ELLİ TONU / FIFTY SHADES OF GREY

E.L. James’in aynı adlı romanından Kelly Marcel tarafından sinemaya uyarlanan filmin kadrosunda Jamie Dorman, Jennifer Ehle ve Dakota Johnson gibi isimler yer alıyor. Çekimlerin başlamasından ve ilk fragmanından itibaren büyük bir kitlenin beklediği filmler listesinde zirveye yerleşen ‘’Grinin Elli Tonu’’ Anastasia Steele isimli genç kadının arkadaşının gitmesi gereken röportaja gitmesi ve orada tanıştığı başarılı iş adamı Christian Grey ile aralarında yaşananları konu ediniyor. Steele, arkadaşının hastalığı üzerine üstlendiği röportaja gittiğin de Grey ile tanışır. Grey zengin, başarılı, zeki ve karizmatik bir iş adamıdır ve kısa sürede ondan etkilenir. Fakat dışarıdan bakıldığı gibi Grey uygun bir birliktelik yaşama adamı değildir ve hayatında bir çok şeyi elde etmesinden ötürü, artık farklı tutkular ve zevkler arayışı içerisindedir. İkilinin birliktelikleri iki taraf içinde her an yeni sürprizler doğuracaktır.

Yayınlanan fragmanları ile rekorlara adını yazdıran ve dram, romantik kategorilerinde 13 Şubat’ta vizyona giren ‘’Grinin Elli Tonu’’ 2. haftasında, Uşak Festiva AVM’de 11:00, 13:30, 16:00, 18:30 ve 21:00 vakitli seanslarda izleyicisi ile buluşacak.

SÜNGERBOB KARE PANTOLON / THE SPONGEBOB MOVIE: SPONGE OUT OF WATER

Bir dönem akıllara kazınan Sünger Bob işbaşında. Yönetmenliğini eserin TV versiyonlarına da adını yazdıran Paul Tibbitt’in yaptığı filmin kadrosunda Antonio Banderas, Tom Kenny ve Bill Fagerbakke var. Sünger Bob ve arkadaşlarının yeni macerası Buger-Beard adlı korsanın ele geçirdiği sihirli kitabın eksik parçalarını arayışı ile başlar. Öyle ki korsan eğer amacına ulaşırsa tüm şehri yok edebilecektir. Şehirlerini korumak için takımın tek şansı kitabı ele geçirmektir.

Bir zaman çocuklardan çok yetişkinlerin izlediği iddialarına neden olan ‘’Sünger Bob Kare Pantolon’’, komedi, macera kategorisinde bir animasyon olmasının yanı sıra live action sahneler de içeriyor. Türkiye’de 6 Şubat’ta vizyona giren film, Uşak Festiva salonlarında 11:00, 13:00, 15:00 ve 17:00’da 3D olarak gösterilecek.

SEVİMLİ TEHLİKELİ

Özcan Deniz’in yönettiği diğer filmlerin aksine rol almadığı ve bunun sebebini filmin galasında ‘’Kendimle anlaşamadım o yüzden, kendime rol yazmadım’’ diyerek dile getirdiği son filmi ‘’Sevimli Tehlikeli’’ 6 Şubat’ta vizyona girdi. Filmde Şükrü Özyıldız’ın canlandırdığı hırsız Zarok karakteri Edirne’de beşikteki bir kız çocuğunu kaçırarak ailesinden ayırır. Başından sonuna tesadüflerin zemin hazırladığı aşk hikayesi başlar. Zarok, yıllar sonra yaşamındaki değişimlerin ve yine tesadüflerin ona getirdiklerinin etkisi ile kaçırdığı bebek Zeliş’i tekrar kaçırarak ailesine teslim etmeye karar verir. Fakat artık o bebek büyümüştür ve Zarok’un aklını başından alabilecek güzel bir genç kıza dönüşmüştür.

Her birinin bir diğerinden çekici ve eğlenceli olduğu birden fazla masalsı öğeyi içerisinde barındırarak, seyirciye bu masallar ile özdeşleşme fırsatı tanıyan ‘’Sevimli Tehlikeli’’ 3. Haftasında Festiva salonlarında 12:15, 14:30, 16:45, 19:00 ve 21:15 seanslarında seyredilebilecek.

YAPIŞIK KARDEŞLER

Ünlü oyuncu ve sunucu İlker Ayrık’ın ilk yönetmenlik denemesi olacak ‘’Yapışık Kardeşler’’, Müjdat Gezen, Halil Sezai Paracıklıoğlu, Fırat Tanış, Erdal Tosun, Suat Sungur, Ivana Sert, Ayberk Atilla, Suzan Kardeş ve Yasemin Conka gibi önemli isimlerden oluşan geniş bir kadroya sahip. Ayrıca filmde kendisi de rol alıyor ve film 30 Ocak’ta vizyona girdi. Filmde Halim ile Selim isimli kardeşlerin yaşamlarını sürdürdükleri küçük bir köyden kısmet arayışında İstanbul’a yolculukları ve sonrasında başlarına gelen komik olaylar anlatılıyor. Bu kardeşlerin diğerlerinden farkı doğuştan yapışık olmaları ve kaderlerini beraber çizmeye mecbur kalmaları. Durum böyle olunca işler daha da sarpa sarıyor, ilginç ve komik olaylar birbirini izliyor.

Gerek kadrosu gerekse senaryosu ile yılın iddialı yapımları arasında olacağı düşünülen fakat vizyonda kaldığı haftalarda umut edilen başarıyı elde edemeyen ve seyircilerden de olumlu not alamayan ‘’Yapışık Kardeşler’’ 4. haftasında Karun ve Festiva sinemalarında yer alan üç filmden birisi olacak. Her iki alışveriş merkezinde de 11:00, 13:00, 15:00, 17:15, 19:15,21:15 seanslarında gösterilecek.

AŞK SANA BENZER

A. Taner İlhan imzalı ‘’Aşk Sana Benzer’’ Burak Özçivit ve Fahriye Evcen ikilisinin canlandırdığı Ali ve Deniz ikilisinin bir anda başlayan aşkını beyazperde de sinemaseverler ile buluşturuyor. Ali Ege bölgesinde bir kasabada balıkçılık yapmaktadır. Normal seyrinde devam eden hayatı bir anda nerden ve nasıl geldiği belli olmayan Deniz ile karşılaşması sonucu değişmeye başlar. Öyle ki, ikilinin birbirlerine derin duygular beslemesi uzun sürmez fakat Deniz’in sır dolu geçmişinden gelen her cevap ilişkiyi çözülmesi gereken bir probleme götürür. Film kadrosunda ayrıca, Yavuz Bingöl, Burçin Işık, Selim Bayraktar ve Kaya Akkaya da var.

Dram ve romantik kategorilerinde 23 Ocak’ta vizyona giren ‘’Aşk Sana Benzer’’ izleyicisine geçmiş, şimdi ve gelecek çalkantılarında bir aşk hikayesi sunuyor. Film, 5. haftasında 11:30, 16:15, 18:45, 21:15 seanslarında Festiva salonlarında izleyicileri ile buluşacak.

MUCİZE

Yılın ilk gününde vizyona girerek, en iddialı yapımlar arasında gösterilen Mahsun Kırmızıgül’ün dördüncü dramı ‘’Mucize’’. Filmin hazırlıklarının 6 ay çekimlerinin ise 11 hafta sürdüğü düşünüldüğünde Kırmızıgül’ün dersine iyi çalıştığı söylenebilir. Kadroda Mert Turak, Talat Bulut, Sedat Tosun ve Ali Sürmeli yer alıyor. Ayrıca çekimlerin bir kısmının Uşak’ta yapıldığı ve Mahsun Kırmızıgül’ün yine kendine rol verdiği bilgisini de verelim. Mucize, 1960’lı yıllarda geçiyor ve hikaye darbe sürecinin etkilerini de yansıtıyor. Egeli bir öğretmen doğunun uzak bir bölgesine sürgün ediliyor. Geldiği yerde okur-yazarlık sevdası ile yanıp tutuşan çocuklar ve köy halkı sefalet ile boğuşuyor. Öğretmen gelme amacını yerine getirmek için çabalasa da sorunlar ve engeller sabrını sınayacak.

Kırmızıgül, ilk filminden bu yana türkücülük geçmişi nedeni ile ön yargıların odağında oldu. Her çektiği film ile çıtasını biraz yükseltti ve sinema da attığı adımlardan biri olan ‘’Mucize’’ onun ön yargı kırma denemelerinden hem de iyilerinden biri. Film, 8. haftasından Festiva’da 13:45, 18:45 ve 21:15 seanslarında seyircilerin beğenisine sunuluyor.
(Derleme: Ali ARAZ)

Göz Atın...

Gençliğin Günü: 19 Mayıs!

19 Mayıs Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 104. yılında Uşak’ta coşku ile kutlandı. Valilik önünde çelenk bırakılarak başlayan tören Uşak Merkez Spor Salonu’nda devam etti.