Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta Erasmus Rüzgarı

Uşak’ta Erasmus Rüzgarı

Uşak Bir Eylül İlkokulu’nun “Doğayı Geri Dönüştür, Geleceği Kurtar” adlı projesi, Avrupa Birliği Erasmus Programı 2021 Yılı Küçük Ortaklıklar Projeleri kapsamında kabul edildi.

Türkiye’de, ilgili projeler alanında seçilen tek ilkokul olmayı başaran Bir Eylül İlkokulu, proje kapsamında İtalya, İspanya ve Yunanistan’dan gelen öğretmen ve öğrencileri ağırladı. Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin’in de desteği ile gelen ziyaretçiler için düzenlenen karşılama etkinliği ise renkli görüntülere sahne oldu. 60 bin Euro hibe desteği almaya hak kazanan projenin yürütücülerinden olan Fatma Akbıyıkoğlu da proje hakkında detayları GiTMEDYA’ya anlattı.

Projenin amacının geri dönüşüm ve atık malzemeler ile ilgili toplum bilincine farkındalık kazandırmak olduğunu anlatan Akbıyıkoğlu, okul bazında atık malzemelerin geri dönüşümüne çok önem verdiklerini dile getirdi. Projenin yazım çalışmasını yürüten Akbıyıkoğlu şöyle konuştu:

“Projemizin amacı geri dönüşüm hakkında biraz farkındalık yaratmak. Çünkü biz okul olarak geçtiğimiz dönemlerde Erasmus Projesi olmasa da e-twining projesi olsun, okul içinde kendi yaptığımız yerel projelerimiz olsun geri dönüşüme çok önem veriyoruz. Okul politikalarımızdan biri. Öğrencilerimize de bunu aşılamak istiyoruz.”

Proje çalışmalarında sorumlu öğretmen arkadaşlarıyla görev paylaşımında bulunduklarını dile getiren tecrübeli öğretmen, İngilizce öğretmeni Serpil Çelik’in proje kapsamında irtibatta ve çeviride görev aldığını, prosedür işlemleri ile Erol Teke’nin ilgilendiğini, etkinlik organizasyonlarından İlker Akgün ve Kamuran Gül’ün sorumlu olduğunu söyledi.

Atıkların geri dönüşümü için projeler devam ediyor

Daha önce de geri dönüştürülmüş atıklarla bez bebekler yaparak bir proje gerçekleştiren Bir Eylül İlkokulu öğretmen ve öğrencileri yaptıkları ürünleri satıp elde ettikleri geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlamıştı. Erasmus kapsamındaki bu son projeye okulun tüm öğrencilerinin dâhil olduğunu söyleyen Fatma Akbıyıkoğlu, Bir Eylül İlkokulu’ndan 12 öğrencinin de Yunanistan, İtalya ve İspanya’yı ziyaret edeceğini belirtti.

Proje kapsamında görevli olan yabancı öğretmenlerden Eva Duran Cano ve Gema Jodar Ubeda Türkiye’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların da önemli bir konuyu içerdiğini vurguladılar. Öğrencilerden Patricia Moldova Zadic ve Carmen Garcia Lopez de Türkiye’de yeni arkadaşlar edindiklerini ve bu sayede geri dönüşüm konusundaki tecrübelerini karşılıklı olarak paylaşma fırsatı bulduklarını söylediler.

Haber – Fotoğraf: İmran Baran

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.