Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / “Cadı Kazanı” Uşak’ta Kaynadı!

“Cadı Kazanı” Uşak’ta Kaynadı!

Uşak Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun Arthur Miller’ın “Cadı Kazanı” adlı tiyatro oyunu üniversitenin kongre ve kültür merkezinde sahnelendi. GiTMEDYA mezunlarından Betül Er’in de oyuncu kadrosu içinde yer aldığı tiyatro oyunun sahnelendiği salon tamamen doldu. Uşak Üniversitesi’nin bazı yöneticileri, öğretim elemanları ve Uşak Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibi de oyunu izleyenler arasında yer aldı.

XVII. yüzyılda yaşanmış bir olaydan esinlenilen oyunun hikayesi Rahip Parris’in yeğeni Abigale’in Amerikalı zengin bir aile olan Proctorların evine hizmetçi olarak gitmesiyle başlar. Kapalı Hristiyan bir toplumda özgür düşünceli bir çiftçi olan ailenin reisi John Proctor, Abigale’e ilgi duymaya başlar ve onunla birlikte olur. Ancak sonrasında bundan pişmanlık duyar. Fakat bu kez de Abigale John’a aşık olmuştur ve bu yüzden John’un karısı Elizabeth’i büyülemek üzere bir cadı ayini kurar. Kurduğu ayin sırasında amcasına yakalanınca da bütün köy karışır ve bu olay büyük bir mahkemenin kurulmasına yol açar. Kurulan mahkemede Abigale kendini kurtarmak için söylediği yalanlarla pek çok günahsız kişinin de asılmasına neden olur.

Tiyatro Topluluğu öğrencilerinin 2021 yılı ekim ayından itibaren çalışmalarını sürdürdükleri oyun, yaklaşık 3 saat sürdü. Büyük beğeni toplayan oyunun sonunda seyirciler oyuncuları ayakta alkışlarken, oyunda rol alan ve sahne arkasında görev yapan öğrenciler mutluluklarını yakınları ile paylaştı.

Uşak Üniversitesi öğrencileri tarafından başarıyla sergilenen oyun ilk defa 1953 yılında New York’ta Broadway’de sahnelendi. Olayda örgüsü içinde yer alan mahkeme salonu ise günümüzde ABD’nin Salem kentinde halen müze olarak kullanılmaktadır.

Haber: Onur Bal– Melih Özcanlı
Fotoğraf: Aysun Sarı

Göz Atın...

Uşak’ta Zaferin 108. Yıl Dönümü Etkinlikleri

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü Uşak'ta çeşitli etkinliklerle anıldı. Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi ve Uşak Belediyesi'nin birlikte hazırladığı program Atatürk Kültür Merkezi’nde “Kurtuluş Çanakkale Zaferi” adlı tiyatro oyunu ile başladı.