Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta “Akıllı Kart” Yine Gündemde

Uşak’ta “Akıllı Kart” Yine Gündemde

Türkiye’nin pek çok şehrinde toplu taşıma araçlarında “Akıllı Kart” kapsamında elektronik ücret toplama sistemi uygulanırken, Uşak’ta yolcular hâlâ nakit para ile ödeme yapıyor. 2013 yılında uygulanan ancak 2014’te iptal edilen elektronik sistemin bu yıl yeniden uygulanması için çalışmalara başlandı. Uşak Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kurnaz da konuyla ilgili A’dan Z’ye merak edilen her şeyi ilk defa GiTMEDYA’ya anlattı.

Kurnaz, Türkiye’de akıllı şehirlerin konuşulduğu bir çağda, Uşak halkının toplu taşımada hâlâ elden ücret ödemesini eleştirerek, “Türkiye’de kartlı sisteme geçmeyen beş altı ilden biriyiz, teknoloji çağında akıllı şehirlerin konuşulduğu bir çağda, biz hâlâ nakit para, elden ücret veriyoruz. Bu yüzden birçok sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Mehmet Kurnaz, mevcut sistem ile otobüs seferlerinden kazanılan paranın kayıt altına alınamadığını da öne sürerek şöyle konuştu: “Vergi konusunda da, ülke ekonomisine katkısı açısından da burada bir para dönüyor. Ama devletin kazancı çok cüzi miktarda. Bunlar kayıt altına alınamadığı için şoförlerin bildirdiği ne kadarsa, o kadar oluyor.”

Kurnaz: “Kent ile İlgili İstatistik Elde Edemiyoruz”

Kurnaz işin maddî yönünü bu cümlelerle dile getirirken, mevcut sistemin yarattığı sıkıntıları “Şehrin gelişmesinde istatistik sistem yok. Veri elde edemiyoruz. Günlük yolcu kapasitesi ne? Bunları bilmiyoruz. Güzergâhları düzenleyemiyoruz” diyerek sıraladı.

Toplu taşıma araçlarının şoförleri adına konuşan Dikilitaş Durak Başkanı Ramazan Sayan da GiTMEDYA’ya kartlı sistemin kendileri açısından sakıncalarını anlattı. Kartlı sistem uygulanırken bazı problemler yaşadıklarını dile getiren Sayan, “Uşak kırsal kesim. İlçelerden gelenler oluyor. Bu insanlarda kart olmuyor. Biz bunun sıkıntısını yaşadık ama Belediye yapmak isterse, yapabileceğimiz bir şey de yok… Ama biz istemiyoruz. Bir tane bile isteyen şoför yok. Vatandaş da mağdur oluyor. Mesela on beş günde para yatıyor, paramızı alamıyoruz. Hangi araç kaç yolcu taşıyor? belli olmuyor. Her tarafı sıkıntı bizim için. Uşak olarak buna daha vaktimizin olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Alacaklar Şoförlerin Değil Vatandaşların!”

“Kartlı sistemle ilgili alacaklarımız vardı halen alamadık. E- Kart firmasıyla mahkemeliğiz” diyen Sayan’a cevap Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kurnaz’dan geldi. Şoförlerin kendilerinin olmayan bir parayı talep ettiklerini belirten Kurnaz “Diyelim ki karta yükleme yaptınız. Ama içinde para kaldı. Sistem durdurulunca içindeki paralar kaldı. Yani vatandaşın parası. Vatandaş talep ederse geri alır” dedi.

Daha Çok Dolum Merkezi

Yeni kartlı sistem ile ilgili bilgi veren Kurnaz, okullar ve üniversitenin açıldığı sezonda yoğunluk yaşanmaması için üç, dört kullanımlık biletlerin de olacağını söyledi. Müdür Kurnaz, sadece tek bir noktada kart dolum merkezinin olması nedeniyle ilk kartlı sistem girişiminde yaşanan sorunları, hastane, üniversite ve şehir merkezinde olmak üzere en az iki, üç noktada dolum merkezleri tesis ederek çözeceklerini ifade etti. Kartlara para yükleme işlemlerinin internet üzerinden de yapılabileceğini söyleyen Kurnaz, ayrıca merkezi yerlerdeki ticari işletmelere kiosk cihazları yerleştirileceğini sözlerine ekledi.

‘Akıllı Kart’ sistemi kapsamında ‘Akıllı Durak’ uygulamasını da tasarladıklarını söyleyen Kurnaz, yeni kartlı sistemin getireceği yeniliklere ek olarak; ilerleyen zamanlarda öğrenci kartlarının belediyeye ait tüm tesislerde kullanılabileceğini de söyledi. Kurnaz, biniş ücretlerinde ise artış yapmayı düşünmediklerini, bununla birlikte aktarma ve ikinci biniş ücreti gibi konularda da çalışmalar yapılacağını dile getirdi. Elektronik ücret toplama uygulamasında şoförlerin çok büyük bir kaybı olmayacağının altını özellikle çizen Kurnaz, mazottan tasarruf yaratılacağını öne sürdü.

Mehmet Kurnaz, otobüs güzergâhlarında yaşanan karışıklıkların önüne geçmek için ise yapacakları yeni düzenlemeler hakkında “Halkımızı toplu taşımaya özendireceğiz, güzergâhlarımızı değiştireceğiz, hangi saatlerde kaç yolcu biniyor. %3 gibi toplu taşımaya yönelim olacak” dedi.

Vatandaş “Akıllı Kart”ı GiTMEDYA’ya Değerlendirdi

Akıllı Kart kapsamında elektronik ücret toplama sistemi ile ilgili GiTMEDYA mikrofonlarına konuşan Uşaklıların neler söylediğini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Haber:Ceren AKKUŞ
Fotoğraflar:Duygu DEMİR-Ufuk UZUNAL

 

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.