Anasayfa / Haberler / Uşak Üniversitesi’nde Türkmenistan Rüzgarı

Uşak Üniversitesi’nde Türkmenistan Rüzgarı

Uşak Üniversitesi Türkmen Kültürü Topluluğu tarafından Nevruz kapsamında ‘’Topluluk Açılışı ve Kültür Tanıtımı Etkinliği’’ düzenlendi. Etkinlik Mustafa Kemal Paşa Amfi’sinde gerçekleşen Türkmenistan İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Şaberdi Batyrov’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşi ile başladı. Söyleşinin ardından amfinin önünde topluluk tarafından açılan stantta Türkmenistan Türklerinin kültürel değerleri tanıtıldı. Geleneksel kıyafetler giyinmiş topluluk üyeleri tarafından ziyaretçilere Türkmenistan mutfağından ikramların yapıldığı stant, Uşak Üniversitesi öğrencileri tarafından büyük ilgi gördü.

Gitmedya mikrofonlarına konuşan Türkmen Kültürü Topluluğu üyesi Devlet Aşırov, “Bugün Türkmen kültürümüzü tanıtma amacıyla toplandık. Kültürümüzü elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız.” diyerek, etkinlik ile alakalı bilgi verdi. Benzerliklerin oldukça fazla olmasına rağmen bilinmediğine vurgu yapan Aşırov Türkmenistan ve Türkiye kültürünün benzerliğinden bahsetti. Ayrıca Uşak Üniversitesi’nde eğitimlerine devam eden Türkmenistanlı öğrenciler Türkiye’deki düğün geleneklerinin kendilerini şaşırttığını dile getirdi.

Etkinlikte alanında yapılan Türkmen Küşdeptisi adı verilen gösteri seyircilerden tam not aldı. Yaşanan eğlenceli anların ardından toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik sona erdi.

Haber: Şükran Özmen
Fotoğraf: Ahtam İbragimov

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.