Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Uşak’ta Festival Heyecanı

Uşak’ta Festival Heyecanı

Uşak’ta ilk kez gerçekleştirilen Tiyatro Festivali düzenlenen açılış töreni ile başladı. Uşak Belediyesi önünde gerçekleştirilen törende tiyatro severler ve vatandaşlar eğlence dolu anlar yaşadı.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan yaptığı açılış konuşmasında ilkler şehri Uşak’ta ilk kez bir tiyatro festivali düzenlenmesinden büyük sevinç ve onur duyduklarını dile getirirken tüm Uşaklı tiyatro severler için hayırlı olması temennisinde bulundu. Festival boyunca tüm oyunların ücretsiz ve halka açık olduğunu hatırlatan Cahan, Uşaklılar’ı tiyatro coşkusunu yaşamak için festivale davet etti.

a2

Uşak Belediyesi şehir tiyatrosu tiyatro eğitmeni Murat Çubukçu ise; Uşak şehir tiyatrosunu kurduktan bir yıl sonra festival düzenlemekten ve Uşak halkının yoğun ilgisinden dolayı büyük gurur duyduklarını belirtti. Festivalin 5 gün süreceğini söyleyen Çubukçu, Uşak dışından gelen tiyatro ekipleri ile birlikte çocuklar ve yetişkinler için birçok oyun sergileneceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından İsmet Paşa Caddesi’nde düzenlenen kortej yürüyüşüne tiyatro grupları, şehir protokolü ve vatandaşlar katıldı. Mehter takımı ve Amasra Sanat Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ile renkli görüntülere sahne olan kortej yürüyüşü Atatürk Anıtı’nın önünde son buldu.

İlk Oyun “İntifada”

Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunlar ilk olarak Denizli Tiyatro Cezve ekibinin “İntifada” oyunu ile perde açtı. Ilan Hatson’un yazdığı, Nebi Tarhan’ın çevirdiği ve Rıza Gediklioğlu’nun yönettiği oyunda Doğukan Koçer, S.Can Kanatlı ve Ozan Yümsek gibi oyuncular rol aldı. İntifada bir yandan, Filistinli üç kardeşin savaştan nasıl etkilendiğini diğer yandan da Filistinlilerin ne denli İsraillilere muhtaç olduğunu anlatıyor.

5 gün boyunca sürecek festival kapsamında 27 Mart’a kadar İstanbul, İzmir, Denizli, Balıkesir, Bartın, Kocaeli ve Elazığ’dan gelen tiyatro ekiplerinin oyunları sergilenecek.

Haber: Begüm Gülşah Aktaş
Fotoğraflar: Ahtam İbragimov

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.