Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Uşak Tiyatro Festivali Sona Erdi

Uşak Tiyatro Festivali Sona Erdi

Uşak’ta ilk kez gerçekleştirilen ve 5 gün süren tiyatro festivali sona erdi. Toplam 7 oyunun sahnelendiği festival kapsamında ‘Tiyatro Festivalinin Kentlerdeki Önemi’ konulu bir de söyleşi düzenlendi. Festivalin 3. gününde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşiye Tiyatrolar Genel Birliği Başkanı Metin Güler, Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hakan Kurt ve Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Çubukçu katıldı.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın desteği ile Uşak’ta bir tiyatro girişimi başlattıklarını anlatan Murat Çubukçu’nun açış konuşmasının ardından söz alan Hakan Kurt bir tiyatro festivali düzenlemenin önemine vurgu yaptı. “Biz 2 yıldan beri festival yapmıyoruz o kadar üzgünüz ki sanki vücudumuzda kocaman bir yara var, iyileşmiyor” diyen Kurt konuşmasına şöyle devam etti; “Uşak’a geldiğimizde ben hayretler içinde kaldım. Hem seyircisi çok güzel, hem sizler çok güzelsiniz.  Festival bence bir ömür boyu sürer ve siz bunu torunlarınıza anlatırsınız diye düşünüyorum. Fiziki olanaklar çok fazla, çok güzel, ben bu salonu gördüm hayran kaldım. Festivaller bir şehri kötülüklerden uzaklaştırıyor, insanların sevgisini ortaya çıkartıyor. Çünkü birçok insanla tanışıyorsunuz

Sözlerine “Sanat dünyanın ona şekil verdiği bir yapı değil, dünyaya şekil veren bir çekiçtir” diyerek başlayan Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği Başkanı Metin Güler ise “Biz bir gün gelecek Uşak’ın yapısına göre oyun seçmeyeceğiz. Bu festivalde öyle sınavlar verilecek ki, Uşaklılar kendilerine uzak oyunları izlemeye gelecekler. Şuna inanıyoruz, insanların tiyatroyu gülmekten çok öteye koymalarını istiyoruz”dedi.  Katılımcılarla bir anısını paylaşan Güler şöyle devam etti; “Geçen sene festivalin ilk günü, ekibin ışığı kısılarak kapandı. Bende bir mutluluk, 8 yıl sonra kısılarak kapanan bir ışığım oldu. Bu yüzden çok kıskanıyorum buradaki festivali ama gerçekten iyi niyetimden kıskanıyorum çok severek ve benimseyerek kıskanıyorum. Neden mi kıskanıyorum? 9 yıl yolculuktan sonra ulaştığımız bazı şeyleri burada bir senede olmasını kıskanıyorum. Ama en önemlisi bunu hak edenlerin bununla buluşmasından kaynaklı da çok mutluyum”.

Uşak Tiyatro Festivali Sona Erdi

5 Gün boyunca çeşitli illerden gelen tiyatro ekiplerinin ağırlandığı 1.Uşak Tiyatro Festivali şehir tiyatrosu ekibinin “PARDON; Çok Tuhaf Soruşturma” adlı oyunu ile son buldu. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve şehir protokolünün de seyirci olarak katıldığı kapanış gecesine, sanatseverler ve Uşaklı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Farklı Ses Kadın Tiyatrosu İzmir Kent Konseyi adına katılım plaketi alan tiyatro eğitmeni Aygün Günay;  ‘’İlklerin şehri Uşak yine bir ilki yaparak büyük bir adım attı ve şehir tiyatrosunu kurdu. Oyuncular yetiştirdi. Üstelik bunu 1 yılda başardı. Ben bunu hayretler içerisinde izledim. 5 gün boyunca çok güzel ağırlandım. Anlatılamayacak duygular bunlar. Lütfen tiyatroyu sevin, tiyatroya gelin, tiyatro güzeldir!‘’ şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise; “Yaklaşık 1 yıl önce Murat hocamızın önderliğinde tiyatro kulübümüzü kurduk ve bu 1 yılın sonunda tiyatro festivalimizi gerçekleştirdik. Mutluyuz, gururluyuz. Uşak efeler diyarı, Âşıklar diyarı. Artık yeni Âşıklarımızı, yeni Meddahlarımızı, yeni tiyatrocularımızı yetiştirme zamanı. Biz sanatın ve sanatçının her zaman yanındayız ve bu yolda gereken her desteği vermeye hazırız. Un var, şeker var, yağ var. İnşallah ortada helva olacak” diyerek duyduğu memnuniyeti ve beklentilerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Uşaklı tiyatro severler tarafından büyük beğeni ile izlenen Ferhan Şensoy’un “PARDON; Çok Tuhaf Soruşturma” oyunu sahnelendi.

Haber: Aydan Saygın - Begüm Gülşah Aktaş
Fotoğraflar: Ferhat Yiyit - Ahtam İbragimov

Göz Atın...

Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Türkiye’nin en yakın komşu ve dost ülkelerinden Azerbaycan’a bağlı Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeler, …