Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Haftanın Filmleri: “Geçmişine Dair Hiçbir Şey Hatırlamıyor”

Haftanın Filmleri: “Geçmişine Dair Hiçbir Şey Hatırlamıyor”

Türkiye’de ki sinema salonlarında 31 Mart 2017 itibariyle sinemaseverleri üçü yerli toplamda sekiz film karşılayacak. Vizyona giren filmlerden, aksiyon-gerilim türünde; Rupert Sanders’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, 1995 yapımı ünlü animasyon filmi ‘Ghost in the Shell’in live-action (canlı-aksiyon) uyarlaması olan ‘Kabuktaki Hayalet’, Romantik-dram severler için Hizmetçi, komedi tercih etmek isteyenler için ise yerli yapım olan ‘Biz Size Döneriz’ filmleri öne çıkıyor.

Kabuktaki Hayalet / Ghost in the Shell

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Süre: 107 Dak.
Yönetmen: Rupert  Sanders
Senaryo: Jamie Moss, Masamune Shirow, Ehren Kruger
Görüntü Yönetmeni: Jess Hall
Oyuncular: Scarlett Johansson, Juliette Binoche, Michael Pitt, Takeshi Kitano, Michael Wincott

Geçmişine Dair Hiçbir Şey Hatırlamıyor!

Yönetmenliğini, Rupert Sanders’in üstlendiği ‘Kabuktaki Hayalet’ filminin başrolünde Scarlett Johansson, Michael Pitt, Michael Wincott, Takeshi Kitano ve Juliette Binoche oynuyor.

Mamoru Oshii imzalı, 1995 yapımı ünlü animasyon filmi Ghost in the Shell’in live-action (canlı-aksiyon) uyarlaması olan film 9. birlik özel görev gücünün başında yer alan, özel operasyonlardan sorumlu benzersiz insan-sayborg hibritin hikayesini konu alıyor.

Aksiyon, suç, dram ağırlıklı olan filmde Binbaşı,  şiddetli bir kazadan kurtarılmış bir kadındır. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Tek bildiği bir ameliyat masasında uyandığı, bir doktorun ona kurtarıldığını söylediğidir. Vücudu kurtarılamayan genç kadına daha önce hiçbir örneği olmayan dünyanın en muhataralı (tehlikeli) suçlarını durdurmaya kendisini adayan mükemmel bir asker, siber-geliştirilmiş insan türünün örneği olarak yepyeni bir vücut yapılır.

Terörizm, insanların zihinlerine girmiş ve onları kontrol etmeyi de içeren yeni bir boyuta gelmiştir ve türünün ilk örneği haline gelen Binbaşı bu suçlarla savaş içindedir. Yeni bir düşmanla yüz yüze gelmeye hazırlanırken kendisine yalan söylendiğini, hayatının aslında kurtarılmadığını, çalındığını öğrenen Binbaşı, geçmişini geri kazanmak, bunu kendisine kimin yaptığını öğrenmek ve başkalarına da yapmadan onları durdurmak için yeni bir mücadele içine girer.

Patron Bebek / The Boss Baby

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Animasyon, Komedi, Aile
Süre: 97 Dak.
Yönetmen: Tom McGrath
Senaryo: Michael McCullers, Marla Frazee
Görüntü Yönetmeni: –
Oyuncular / Seslendirenler: Alec Baldwin, Steve Buscemi, Jimmy Kimmel, Lisa Kudrow

Haftanın Animasyonu

“Madacascar” serisine ve büyük ilgi gören animasyon “Megamind”a imza atan yönetmenin yeni filmi, takım elbise giyip elindeki evrak çantasıyla dolaşan bir bebeğin yürüttüğü gizli görevi anlatıyor.

Tim 7 yaşında bir çocuktur ve en büyük hayali bir köpek sahibi olmaktır. Fakat günün birinde hayallerine beklenmedik büyük bir darbe iner. Annesi ve babası küçük bir bebeği evlat edinmiştir. Ancak bu bebekte bir gariplik vardır. Sürekli takım elbise giyen bebek, anne ve babası etrafında olmadığında akıcı bir aksanla konuşmaktadır. Tim ilk günlerde ailesinin bütün ilgisini üstüne çeken bu tuhaf bebek ile hiç anlaşamaz. İkili kısa süre içinde bir anlaşmaya varır. Küçük bebek aslında bir ajandır ve çözmesi gereken çok önemli bir olay vardır. Puppy Cop. Yönetim kurulu başkanının hain planlarını bozmak! İkili istese de istemese de bu konuda birlikte çalışmak zorunda kalacaklardır.

Tom McGrath’ın yönettiği animasyon filmi olan “Patron Bebek”in orjinal seslendirmesini Alec Baldwin, Steve Buscemi, Lisa Kudrow ve Jimmy Kimmel yaptı.


Biz Size Döneriz

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Komedi
Süre: 102 Dak.
Yönetmen: Doğa Can Anafarta
Senaryo: Doğa Can Anafarta
Görüntü Yönetmeni:  Mehmet Başbaran
Oyuncular: Hande Soral, Çağlar Ertuğrul, Bestemsu Özdemir, Fırat Albayram, Tarık Ündüz, Tuğçe Kurşunoğlu, Murat Eken, Yetkin Dikinciler

Gençlik Heyecanları Beyazperdede!

Doğa Can Anafarta’nın senaryosunu yazıp yönettiği “Biz Size Döneriz” adlı filmin başrollerinde Hande Soral, Çağlar Ertuğrul, Fırat Albayram ve Bestemsu Özdemir oynadı. Film üniversiteden yeni mezun olmuş altı gencin iş ararken hayata tutunma ve kendilerini bulma çabasını ele alıyor. Her gencin iş görüşmelerinde yaşadıklarını anlatan film, bu dönemde yaşanan aşkları, gençlik heyecanlarını ve ihanetlerini de işin içine katarak sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.


 Hizmetçi / Agassi

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Dram, Romantik, Gerilim
Süre: 151 Dak.
Yönetmen: Park Chan-Wook
Senaryo: Park Chan-Wook
Görüntü Yönetmeni: Chung-Hoon Chung
Oyuncular: Kim Min-Hee, Kim Tae-Ri, Ha Jung-Woo, Cho Jin-Woong, Kim Hae-Sook, Sori Moon

Tehlikeli Bir Planın Gölgesindeki Aşk Hikayesi!

Sarah Waters’in “The Fingersmith” adlı romanından sinemaya uyarladığı tehlikeli bir planın gölgesindeki aşk hikayesini konu ediyor.

Güney Kore’nin 1930’lu yıllarında yaşanan hikayede kendisini Kont olarak tanıtan dolandırıcı Fujiwara gizemli ve saf olarak görünen varis Leydi Hideko’nun zenginliğini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeye karar verir ve yeni hizmetçisi Sook-Hee’yi ona yardım etmesi için kiralar. Hizmetçinin hanımefendisine delicesine aşık olması işleri değiştirecektir.

Ha Jung-Woo, Kim Min-He, Hea-Sook, Cho Jin-Woong ve Kim Tae-ri gibi isimlerin başrolünde oynadığı “Hizmetçi” adlı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Koreli Park Chan-Wook üstlendi.


Umut Bahçesi / The Zookeeper’s Wife

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Dram, Tarih, Biyografi
Süre: 124 Dak.
Yönetmen: Niki Caro
Senaryo: Angele Workman
Görüntü Yönetmeni: Andrij Parekh
Oyuncular: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl, Timothy Radford

Gerçek Bir Hikayeden, Çok Satan Kitap Uyarlaması

 Polanyalı Antonina Zabinski ve eşi Dr. Jan Zabinski sekin beraber yaşamakta olan bir çifttir. Üstlendikleri Varşova Hayvanat Bahçesi’ni yönetmektedirler. Bahçe Jan’ın sorumluluğunda ve Antonina’nın üstlendiği bakımıyla capcanlı bir yer haline gelmiştir. Ancak 1939 yılında topraklarını Naziler işgal eder. Savaş alanına dönen ülkede hayvanat bahçesinin raporu da artık Hitler’in görevlendirdiği Lutz Heck’e verilecektir. Zabinski’ler kısa sürede Nazilere karşı çalışan bir diriliş ekibiyle birlikte çalışmaya başlar. İşin ucunda artık Varşova gettosuna dönmüş olan yerde yaşayan binlerce can vardır. Antonina bu süreçte kendi canını büyük bir riske atacaktır.

Hem Polonya’nın Nazi almanyası tarafından işgali, hem gerçek bir yaşanmışlıktan uyarlanması ile Schindler’in Listesi, Piyanist gibi ödüllü dönem filmleri ile benzerlik gösteren yapım özellikle Jessica Chastain’in oyunculuğu ile birlikte yükseliyor. Başrolellerini Jessica Chastain, Johan Heldenbergh ve Daniel Brühl üstlendiği gerçek hikayeden uyarlama olan filmin yönetmen koltuğunda Niki Caro bulunmaktadır. Film, Diane Ackerman’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanıyor.


Aşk Uykusu

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Dram, Romantik
Süre: 90 Dak.
Yönetmen: Nisan Akman
Senaryo:  Nilüfer Yenidoğan
Oyuncular: Gökçe Bahadır, Alican Yücesoy, Hande Subaşı, Hasan Küçükçetin, Lale Başar, İsmail Düvenci, Peyman Umay, Mehmet Çoşkundeniz

Aldatılan bir kadın dağılan evliliğini tekrar toparlamak ve eşini elde etmek için uğraşırken bir yandan da aldatılmanın psikolojik etkisinden kurtulmaya çalışır. Eşine tutkuyla bağlı olan ve ilişkisini kurtarmak için her şeyi göze alan Yonca, herkesin kendi yaşamında bir parça bulacağı Aşk Uykusu’nda gerçek bir karakteri canlandırıyor.

Nisan Akman’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin senaryosunu ise Nilüfer Yenidoğan Özmekik yazdı. Filmin başrollerinde ise Gökçe Bahadır, Alican Yücesoy ve Hande Subaşı yer almaktadır.


Sarıkamış Çocukları

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Dram, Tarihi
Süre: 197 Dak.
Yönetmen: Mutlu Karadoğan, Can Ulkay
Senaryo: Ozan ağaç, Baykut Badem
Görüntü Yönetmeni: Fırat Lita Sözbir
Oyuncular:  Burç Kümbetlioğlu, Sılay Ünal, Cengiz Hayta, Yusuf Ata Yılmaz, Kayhan Yıldızoğlu, Sema Çeyrekbaşı, Tanju Tuncel, İlber Gürtunca

1915 yılında aynı köyde iki arkadaş olan Mehmet ve Yusuf’un babaları Sarıkamış’ta çeteciler tarafından öldürülür. İki çocuğun abisi ise Sarıkamış cephesinde savaştadır. Bir yolunu bulup abilerinin yanına cepheye gitmeye kararlı olan Mehmet ve Yusuf yaşadıkları köyden bir grup mehmetçiğin de cepheye gönderileceğini öğrenince bu kafileyle beraber yola çıkıp cepheye ulaşmaya karar verirler.

Yönetmenliğini Can Ulkay ve Mutlu Karadoğan’ın beraber üstlendiği tarihi, savaş dramında, Burç Kümbetlioğlu, Sılay Ünal, Cengiz Hayt,a Yusuf Ata Yılmaz, Kayhan Yıldızoğlu, Sema Çeyrekbaşı, Altan Erkekli ve Ozan Ağaç kadroda öne çıkan isimler oldu. Filmin senaryosu ise Ozan Ağaç ve Baykut Badem’e ait.


Paris Yanıyor / Nocturama

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017
Tür: Korku
Süre: 130 Dak.
Yönetmen: Bertrand Bonello
Senaryo: Bertrand Bonello
Görüntü Yönetmeni: Leo Hinstin
Oyuncular: Finnegan Oldfield, Vincent Rottiers, Hamza Meziani, Rabah Nait Oufella, Luis Rego, Adele Haenel

Yerli Korku Furyasından: Kuyu!
Finnegan Oldfield, Vincent Rottiers, Hamza Meziani ile Manal Issa’nın başrollerinde oynadığı “Nocturama: Paris Yanıyor” adlı filmin yönetmen koltuğunda oturan Bertrand Bonello, senaristliğini de üstleniyor .

Sıradan bir Paris sabahında, şehrin dört bir yanına bombalar döşeyen on gencin hikayesini odağına alan yapımda, yönetmen Bonello, günümüz dünyasının gergin ortamı ve yeni gerçeklerini ele aldığı filmiyle, yaşanan olaylar karşısında “Nasıl?” sorusundan çok “Neden?” sorusuna cevap aramayı amaçlıyor.

Derleme: G i T M E D Y A

 

Göz Atın...

Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Türkiye’nin en yakın komşu ve dost ülkelerinden Azerbaycan’a bağlı Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeler, …