Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / “Usta Oyuncu”dan Acı Haber

“Usta Oyuncu”dan Acı Haber

Yeşilçam efsanelerinden, Hababam Sınıfı’nın ‘Güdük Necmi’si Halit Akçatepe hayatını kaybetti.

Türk sinemasının usta oyuncusu Halit Akçatepe, 79 yaşında hayata veda etti.  Geçtiğimiz yıl rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve 2014 Aralık ayında beyin damarlarının tıkanması sonucunda kısmi felç geçiren  Hababam Sınıfı  serisindeki “Güdük Necmi” karakteriyle tanınan Halit Akçatepe hayata gözlerini yumdu. Yeşilçam’ın sevilen oyuncularından Akçatepe, Hababam Sınıfı’ndaki “Güdük Necmi”, Süt Kardeşler’deki “Ramazan”, Köyden indim Şehre filmindeki “Gayret” karakterleriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştu.

Halit Akçatepe’nin vefatının ardından tedavi gördüğü hastaneden bir açıklama geldi. İç hastalıkları uzmanı Dr. Osman Arıkan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Ölüm nedenini kalp ve solunum durması olarak kabul ediyoruz. Ani bir kalp krizi şeklinde olduğu gözüküyor.” Akçatepe’nin özel hemşiresi Fatih Çelik ise usta sanatçının kızından aldığı bilgiye dayanarak, Karacaahmet Mezarlığına defnedileceğini belirtti. Ancak defin tarihinin henüz belli olmadığını aktardı. Çelik, “Usta oyuncu son günlerini nasıl geçirdi?” sorusuna “Halit bey son günlerinde gayet mutluydu” yanıtını verdi.

Halit Akçatepe Kimdir?
1 Ocak 1938’de Üsküdar’da Dünyaya gelen sinema sanatçısı Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi’nde, lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamlar. Annesi Leman Akçatepe, babası ise Sıtkı Akçatepe’dir. Usta oyuncunun babası ve annesi de Türk Sineması’nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

Dönemin film yönetmenlerinden birinin, Sıtkı Akçatepe’ye “Bize bir çocuk oyuncu lazım” demesiyle oyunculuğa adım atan Halit Akçatepe, ilk filmini 5 yaşındayken çeker. 1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yapar. 1963’de Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çeken Akçatepe, 1972’de “Tatlı Dillim” filmiyle şöhret kazanır. 1975’de ise Hababam Sınıfı adlı filmdeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırır. İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış ve bu evliliğinden Itır ve Ebru isminde iki kızı olmuştur. 1981 yılında Tülin Akçatepe’den ayrılan oyuncu 1999’da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiş ve bu evliliğinden 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur. 2009 yılında ise Rezzan Akçatepe’den boşanmıştır.

 

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.