Anasayfa / Haberler / Genel / Unutmadık, Unutmayacağız…

Unutmadık, Unutmayacağız…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 80. ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, ölümü ile tüm dünyayı yasa boğdu. 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Tabutu Türk bayrağına sarıldı, Gülhane Park’ına getirildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı, 21 Kasım 1938’de Ankara’da yapılan görkemli bir tören eşliğinde, kısa süreli olarak Ankara Etnografya Müzesi’ne kaldırılırken yapılan cenaze törenine dünyanın dört bir yanından yabancı askeri birlikler de katıldı. Atatürk’ün ölümü tüm dünyayı matem havasına bürüdü. Halkı derinden etkileyen bu olayla milli yas ilan edildi. Bundan 15 yıl sonra 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’de ebedi olarak toprağa verilen Atatürk, ölümünden önce yazdığı vasiyetiyle Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na mirasının büyük bir bölümünü bağışladı. İmza attığı başarılarla, yaptığı yeniliklerle halkın desteğini arkasına alan ve güvenini kazanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin değeri ölçülemez bir lideridir.

10 Kasım’ın Cumartesi gününe denk gelmesi sebebiyle Atatürk’ü Anma Etkinlikleri kapsamında törenler, okullarda 9 Kasım Cuma günü gerçekleşti.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak ; Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’’  

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

GiTMEDYA HABER MERKEZİ

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.