Anasayfa / Haberler / Emil Ali GiTMEDYA’ya Konuştu (ViDEO)

Emil Ali GiTMEDYA’ya Konuştu (ViDEO)

Adam belgeseli ile “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali”nde ikinciliği elde eden Emil Ali, GiTMEDYA’ya konuştu. Azerbaycan-Türk ortak yapımı  “Adam”ın ortaya çıkış öyküsünü dile getiren Ali, izin sürecinin bile zaman aldığını vurgularken, “Azerbaycanlı bir gazete yazarının Kürdili Adası’nda iki yıl önce yaptığı röportaj sayesinde Adam filminin yolculuğu başladı. Yapımcımız Tural Ceferov  ile çalışmalarımız başladı. Gerekli araştırmaları yaptık. Daha sonra uzun bir izin sürecimiz oldu. Birkaç ay sonra izin çıktı” diye konuştu.

Yönetmen Ali, sadece 8 saatlik süre içinde çekim yapma fırsatı bulduklarını dile getirirken, çekimler sorasında yaşanan zorlukları anlattı: “Sadece sekiz saatlik bir sürede verildi. Balıkçı teknesi ile adaya gittik. Adayla kara arasında yaklaşık 40 km’lik mesafe vardı. Adaya vardığımızda çekim için kullanacağımız kamera bozulmuştu. Çok zorluklar yaşadık. Kamerayı tamir etmeye çalıştık. Karayla hiçbir iletişimimiz yoktu. Hava koşulları bizi çok zorladı. Çekimler bittiğinde Türkiye’ye döndük.”

Yabancı yönetmen ve yapımcılar ile bir araya geldikleri İstanbul’daki ödül töreninde büyük heyecan yaşadıklarını belirten Emil Ali, GiTMEDYA’nın kendisine yaptığı katkılarından da bahsederken, yabancı yönetmen ve yapımcılardan da çok güzel tepkiler aldıklarını söyledi. Ali sözlerini “GiTMEDYA’nın katkıları çok oldu. Burada edindiğim bilgiler sayesinde orada çok zorlu koşullarda çekim yapabildim. Belgesel de bu sayede bugün var” diye tamamladı.

HABER: Ceren AKKUŞ

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.