Anasayfa / Haberler / Ödül Fırtınası Sürüyor!

Ödül Fırtınası Sürüyor!

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü öğrencileri uluslararası yarışma ve festivallere imzalarını atmaya devam ediyor. GiTMEDYA öğrencisi Emil Ali’nin yönetmenliğini yaptığı “Adam” belgeseli önce Selçuk Üniversitesi 18. Uluslararası Kısa-ca Öğrenci Filmleri Festivali’nde Kemal Öner Özel Ödülü’nü hemen ardından ise Azerbaycan 9. Start Uluslararası Kısa Film Festivali, Ulusal Kategori En İyi Belgesel ödülünü almaya hak kazandı.

5-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve yaklaşık 4 bin kısa filmin katıldığı festivalde 63 finalist arasında yer almayı başaran Adam belgeseli, 29 Ekim’de hayata veda eden ünlü belgesel yönetmeni Kemal Öner’in anısına verilen ödüle layık bulundu. Kısa-ca Festivali’nin ikinci gününde düzenlenen törende ödülünü görüntü yönetmeni Hayri Çölaşan’dan bizzat alan yönetmen Emil Ali yaptığı kısa konuşmasında jüri üyelerine ve hocalarına teşekkür ederek “böyle anlamlı bir özel ödüle layık bulunmasından ötürü gurur duyduğunu ve mutlu olduğunu söyledi.

Ödül serüvenine Azerbaycan’da da devam eden “Adam” belgeseli’nin layık görüldüğü “En İyi Belgesel” Altın Nar ödülünü ise filmin yapımcılarından Azerbaycanlı ünlü yazar/televizyoncu Kan Turalı, Jüri başkanı ve  Azerbaycanlı ünlü yönetmenlerden Mirbala Selimli’nin elinden aldı. Turalı, konuşmasında ödülü aslında filmin yönetmeni Emil Ali’nin alması gerektiğini, ancak yurt dışında olduğu için kendisinin aldığını belirterek, festivalde emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti. Festivalin ödül töreni de küçük bir protestoya sahne oldu. Azerbaycan’da yeni yürürlüğe girmesi beklenen sinema, tiyatro ve televizyonlarda uygulanacak olan sigara ve alkol gösterimi ile ilgili sansüre tepki gösteren yapımcı Turalı, “İzin verin sigaramızı içelim” diyerek kürsüden ayrıldı. Bu hareketi ile büyük alkış toplayan Turalı konu ile ilgili GiTMEDYA’ya konuştu. Verdiği mesajın sigara ve alkol kullanımını teşvik etmek olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Kan Turalı, “Bu sansürün filmlerdeki gerçekliği olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratabileceğini düşünüyorum. Hayatın içinde var olan sigara ve alkol kullanımı ile ilgili sahnelerin kontrolsüzce sansürlenmesinin, zararlı alışkanlıklarla mücadele için bir zemin yaratabileceğine inanmıyorum. Yarın filmlerde çay içmek de sansürlense onu da protesto ederiz.” diye konuştu.

GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …