Anasayfa / Haberler / Genel / “Havacılık ve Ulaştırma Günü” Kutlandı

“Havacılık ve Ulaştırma Günü” Kutlandı

Uşak Üniversitesi Havacılık ve Ulaştırma Topluluğu, Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde “7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü” kapsamında tören gerçekleştirdi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından topluluk tarafından hazırlanan tanıtım filminin gösterimi ile başladı. Topluluk, faaliyetini gerçekleştirdiği “Bir Kitap, Bir Umut” projelerini anlattı. Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı aynı zamanda Topluluk Danışmanı olan Öğretim Görevlisi Zübeyde KAYA, Havacılık ve Ulaştırma Topluluğu Başkanı Alperen Yılmaz kürsüde açılış ve teşekkür konuşmalarını yaptı.

7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü etkinliğine, Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ayşe ARIKAN ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yılmaz Gür konuşmacı olarak katıldı. Mesleki alandaki başarı ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşan akademisyenleri öğretim elemanları ve öğrenciler ilgiyle dinledi. Törende konuşma yapan Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ayşe ARIKAN, öğrencilere meslek adına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederken sivil havacılığın önemli kurallarından, mesleğin inceliklerinden ve meslek etiğinden bahsetti. Arıkan, kabin ekibi ve personelinin alması gereken eğitimleri, emniyet ve tıbbı açıdan yeterliliklerini özellikle de İngilizce seviyesinin üst düzeyde olması gerektiğinin altını çizdi. Arıkan, öğrencilere mesleki bilgileri bir ders niteliğinde anlattı. Arıkan’ın ardından konuşmasını yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yılmaz Gür de Sivil Havacılık bölümü öğrencisinin eğitimini alması gerektiği 17 önemli modülden bahsederek bu modüllerin meslek hayatları boyunca iyi bir noktaya gelebilmeleri için fayda sağlayacağını önemle vurguladı.

Öğretim Görevlisi Gür,  uçak teknik personeli olmak için alınması gereken eğitim ve standartları belirleyen iki önemli kuruluş olan EASA (Avrupa Hava Güvenliği Ajansı) ve IATA (International Air Transport)’yı anlattı. Tanınmış Okul Statüsüne erişmek amacıyla sadece EASA onaylı eğitim kurumları tarafından verilen B2 Havacılık Teknisyen Lisansı EASA Part 66’ya Uşak Üniversitesi Sivil Havacılık Bölümünün de başvurduğunu açıkladı. Konuşmaların ardından törene fuaye alanında kokteyl arası verildi. Kokteylin ardından törene Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı birinci sınıf öğrencisi Kadir Kulay ‘Havacıya’ isimli şiiri, Gençler Arasında Şiir Okuma Yarışması’nda Uşak İl İkincisi Alihan YAŞAR ise ’Sabiha Gökçen’ isimli şiiri seslendirdi.

Topluluk  Danışmanı Öğretim Görevlisi Zübeyde KAYA’nın girişimleriyle kurulan “Rönesans Müzik Topluluğu” katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Eğlenceli bir etkinlik gerçekleştiren topluluk katılımcılardan alkış aldı. törenin sonunda Öğretim Görevlisi Ayşe ARIKAN’ a Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah YILMAZ plaketini verirken, Öğretim Görevlisi Yılmaz GÜR’e ise plaketini Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Zübeyde KAYA takdim etti. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı ikinci sınıf öğrencisi Elvan Polat’ın hazırladığı resim çalışması Öğretim Görevlileri Ayşe Arıkan’a ve Yılmaz Gür’e hediye edildi. Rönesans Müzik Grubunun müzik dinletileriyle tören sona erdi.

HABER: Aybüke TURAN - Şehriban KALDAN
FOTOĞRAF: Betül ER

Göz Atın...

İşçinin Emekçinin Bayramı “1 Mayıs”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Uşak’ta coşku ile kutlandı. Kutlamaların ilk adresi eski belediye …