Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Uşak’ta Tiyatro Günleri

Uşak’ta Tiyatro Günleri

Özel bir eğitim kurumunun girişimleriyle düzenlenen Uşak Tiyatro Festivali başladı. Festival kapsamında Paul Pörtner’in “Şen Makas” adlı tiyatro oyunu da Uşaklı tiyatro severler ile buluştu. Uşak Huzur Park Amfi (Açık hava) Tiyatro’sunda birbirinden değerli oyuncularla sahnelenen ünlü oyun, 1979 yılından bu yana Amerika’nın Boston kentinde aralıksız olarak sahneleniyor.

Amerikan tiyatro tarihinde ‘Sergilenen en uzun tiyatro oyunu’ unvanıyla da adını ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran oyun aynı zamanda “Charlie Chaplin Komedi Ödülü” alan tek tiyatro oyunu olma özelliğini taşıyor.

Eser, Türkiye’de ilk kez 1997’de Özgür Yetkinoğlu tarafından uyarlanarak sahneye kondu. Geldiği yıldan itibaren iki yıl içerisinde 1200 kez perde açan oyunun yönetmenliği ise Nedim Saban’a ait. İki perdeden oluşan oyunun Uşak’taki oyuncu kadrosunda Melek Baykal, Fatih Gülnar, Özgür Yetkinoğlu, Cem Güler, Müge Kement, ve Jess Molho gibi kıymetli oyuncular yer aldı.

Şen Makas Büyük İlgi Gördü

Yıllar öncesinden bugüne büyük bir başarıyla gelen oyunun konusu izleyiciyi kendine çekmekte zorluk yaşamıyor. Kuaförde başlayan oyun, işlenen bir cinayet sonrası, seyirciye verilen bir takım ipuçlarıyla dikkatleri üzerinde tutuyor. İzleyenlerin kafasında “Acaba katil kim?” sorusu yer alırken oyuncular okları birbirine çeviriyor. Derken ikinci perdede bu kez mikrofon seyirciye tutuluyor ve oyun çok daha eğlenceli bir hal alıyor.

Düzenlenen organizasyonda soğuk hava şartlarına rağmen tiyatro severler battaniyelerine sarılarak oyuncuları son ana kadar izlemeye devam etti.

Uşak’ta ender sahnelenen tiyatro oyunlarından biri olan Şen Makas’ı heyecanla izleyen seyirciler mutluluklarını GiTMEDYA ile paylaşırken, sahnede izleyici ile yakın iletişim kuran sanatçıların Covid gerekçesiyle röportaj vermek istememesi ise dikkat çekti.

Haber: İmran Baran
Fotoğraf: Aysun Sarı

 

Göz Atın...

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’ndan “Gözyaşı Sarayı / Kösem”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu'nun daha önce İstanbul ve Ankara'da sahneye koyduğu “Gözyaşı Sarayı / Kösem” isimli tiyatro eseri Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde bu kez Uşaklı tiyatroseverler için sahnelendi. Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet'in eşi Kösem Sultan'ın saltanat döneminde yaşadıkları ve hazin sonunu anlatan iki perdeden oluşan oyuna, Uşak'ta da ilgi beklenenden çok daha fazla oldu.