Anasayfa / Haberler / Genel / Anadolu Ajansı Foto Muhabiri GiTMEDYA’da!

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri GiTMEDYA’da!

Anadolu Ajansı’nın başarılı foto muhabiri Esra Hacioğlu Karakaya mezun olduğu okulun öğrencileri ile bir araya geldi. Uşak Üniversitesi GiTMEDYA Haber Merkezi’ni ziyaret eden Hacioğlu sektör deneyimlerini Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı öğrencileri ile paylaştı.

Kendisi ile aynı yolda yürümeye çalışan genç meslektaşlarıyla eğitim hayatından mesleki konulara kadar pek çok konuda samimi bir sohbet gerçekleştiren Hacioğlu, Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu GiTMEDYA – Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı’ndan sonra dikey geçiş yaparak önce lisans eğitimini tamamladığını ardından da yurtdışında dil eğitimi aldığını hatırlattı.

2015 yılında sektöre freelance video editörlüğü yaparak giriş yapan Hacioğlu, 2016’da da bir gazetenin video editörlüğünü üstlendi. Arada dil eğitimi için 1 yıl için yurtdışında bulunan Esra Hacioğlu 2019 yılında halen çalışmaya devam ettiği Anadolu Ajansı’na foto muhabir olarak girdi. Kısa süre içinde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Hacioğlu Karakaya’nın çektiği fotoğraflar hem Türkiye, hem de dünya medyasında paylaşıldı.

Sahada çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını büyük bir heyecan ile anlatan eski GiTMEDYA öğrencisi, yaptığı yanlışları, yaşadığı sorunları ve bulduğu çözüm yollarını kendi deneyimlerinden eğlenceli örnekler ile paylaştı. Foto muhabirliği konusunda önemli bilgiler veren Esra Hacioğlu Karakaya, en iyi fotoğrafı çekmenin yeterli olmadığının altını çizerek, çekilen fotoğrafların en kısa süre içinde haber merkezlerine ulaşmasının sağlanması olduğunu vurguladı.

Sektör Ne Bekliyor?

Sektör temsilcilerinin, yeni başlayanlara sorduğu en önemli soruların “daha önce ne iş yaptın?” ve  “Ne ürettin?” şeklinde olduğunu söyleyen Hacioğlu Karakaya, yaptığı işin niteliklerini hâlihazırda alanda kullandığı ekipmanlarından yardım alarak anlattı. GiTMEDYA öğrencilerine bir foto muhabirinin taşıdığı ekipmanı hem tanıtan, hem de alanda nasıl kullanılması gerektiğini gösteren Esra Hacioğlu şöyle konuştu;

“Hızlı, atılgan ve pratik olmanın yanı sıra alana çıkan kişinin öz güvenli olması gerekir. Bazen bir fotoğraf için saatlerce beklememiz gerekebilir. Bu nedenle bir foto muhabirinin sabırlı olması çok ama çok önemli. Haber kameramanlarına benzer şekilde çalışıyoruz ama onlardan ayrıldığımız pek çok nokta var. Fotoğrafını çekmeye çalıştığınız olayın her saniyesini dikkatle takip etmeniz gerekir. Çoğunlukla da olayın akışı içinde bir sonra yaşanabilecekleri öngörmeniz gerekir. Bu sayede olayı tam anlamıyla yakalama şansınız olur.”

Sektörde bir kadın olarak çalışmanın zorluklarından da bahseden genç foto muhabiri özellikle futbol müsabakalarında yaşananlardan örnekler verdi. Kadın foto muhabirlerinin zaman zaman çok dikkat çektiğini ifade eden Hacioğlu, işini iyi yapan insanları gören herkesin zamanla saygı duymaya başladığını bu nedenle de özellikle kız öğrencilerin bu bilinçle hareket etmesi gerektiğine işaret etti.

RTV Öğrencileri Kahkahaya Boğuldu!

Hempa Çocuk Derneği tarafından, “21. Yüzyılda Çocuk Olmak” temasıyla 2019 yılının en duyarlı foto muhabiri seçilen Esra Hacioğlu, sohbet ettiği RTV öğrencilerine GiTMEDYA ve aynı adla yayın yapan uygulama platformunun büyük bir şans olduğunun da altını çizdi. İyi bir eğitim ve eğitim hayatında yapılacak fedakarlığın öğrencilere çok çeşitli kapılar aralayacağını hatırlatan Hacioğlu, platform sayesinde öğrencilerin yaptıkları işlerin daha görünür olacağını söyledi. GiTMEDYA’dan çeşitli yıllarda mezun olmuş olan öğrencilerin de katıldığı saatler süren sohbette, neredeyse 10 yıl öncesine dayanan eğlenceli okul hatıraları, öğrencileri zaman zaman kahkahaya boğdu.

Haber: Aysun Sarı
Fotoğraflar: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …