Anasayfa / Manşet / Mehmet Fatih Doğrucan’ı Kaybettik

Mehmet Fatih Doğrucan’ı Kaybettik

Uşak Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda 2009-2013 yılları arasında görev yapan Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü Bilim Tarihi ve Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan hayatını kaybetti. Uzun süredir gırtlak kanseriyle mücadele eden Doğrucan, son yolculuğuna Ankara’da sevenlerinin gözyaşları ile uğurlandı. Sevilen akademisyen için 16 Ekim 2022 Pazar günü Ankara Kocatepe Camii’nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Katılımın yoğun olduğu gözlenen cenaze namazının ardından ise Doğrucan’ın naaşı Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

1976’da İzmir’de doğan ve koyu bir Altay taraftarı olan Doğrucan, Ege Üniversitesi’nde felsefe alanında gördüğü lisans eğitiminin ardından İzmir TRT Bölge Müdürlüğü bünyesinde İzmir Radyosu ve İzmir Televizyonu için metin yazarlığı, düşünce tarihi uzmanlığı, yönetmen yardımcılığı, danışmanlık gibi görevlerde bulundu. 2007 yılında öğretim görevlisi olarak Süleyman Demirel Üniversitesi’nde akademisyenliğe adım atan Doğrucan, daha sonra 4 yıl boyunca görev yapacağı Uşak Üniversitesi’ne geçti. Uşak Meslek Yüksekokulu’nda Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü’nün kurulmasında da büyük emekleri bulunan Doğrucan, 2013 yılı sonunda halen görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi’ne geçti.

Akademik çalışmalarına burada hız veren M. Fatih Doğrucan; özellikle de “Tanrı ile Kavga” 18.yy Fransız Aydınlanmasında D’Hollbach Sistemi (2017), Felsefeden Bilime/Tarihsel Uğrak Noktalarıyla (2018), Medeniyet Dili Olarak Türkçe (2019) adlı çalışmalarıyla Türk dünyası ve akademik camiada geniş yankı uyandırdı.

Kendisi gibi başarılı bir akademisyen olan Ayşegül Doğrucan ile evli olan Mehmet Fatih Doğrucan iki kız çocuk babasıydı.

GiTMEDYA olarak bizler de derin üzüntülerimizi paylaşıyor, değerli hocamızın başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı ve sonsuz sabırlar diliyoruz.

GiTMEDYA Haber Merkezi

 

 

 

 

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.