Anasayfa / Haberler / “Okulumuzu Güzelleştiriyoruz”(ViDEO)

“Okulumuzu Güzelleştiriyoruz”(ViDEO)


Uşak’ta Suriyeli ve Afgan mültecilerin çocuklarının ağırlıklı olarak devam ettiği Muzaffer Mert İlkokulu öğretmeni Sultan Çelik, anlamlı bir projenin hayata geçmesini sağladı. Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile işbirliği yaparak “Okulumuzu Güzelleştiriyoruz” adlı sosyal sorumluluk projesine imza atan Sultan hoca, projenin çıkış öyküsünü GiTMEDYA’ya anlattı;

“Okula baktığımız zaman çevresini çok renksiz olduğunu gördük ve renklerin insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğitim konusunda aynı şekilde fiziksel, ruhsal ve bedensel olarak çocukları renklerin etkilediğini biliyoruz. O yüzden okul bahçesini renklendirmek ve çocuklar üzerinde hem ruhsal hem bedensel olarak olumlu etkiler oluşturmak için böyle bir proje düşündük.”

Amaçlarını bu sözlerle dile getiren Çelik, bu projenin gerçekleşmesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç.Dr. Nazan Düz’ün kendisine yardımcı olduğunun altını çizdi. Gönüllülüğün esas olduğu projede, önce çalışacak öğrenciler belirlendi. Ardından Muzaffer Mert İlkokulu yönetimi ve yardımsever velilerin de desteği ile tadilat işlerinde kullanılacak malzemelerin temini sağlandı. GSF öğrencileri de boya paleti yerine boya kovalarının kapaklarını kullanarak, ellerinden gelen bütün imkânları minik öğrenciler için seferber etti. Duvarları boyama aşamasında ise daha çok çocukların ruhuna hitap edecek resimler yapıldı. Bu resimler, rakamlardan harflere, notalardan hayvan çizimlerine ve çeşitli çizgi film karakterlerine kadar renkli bir yelpazeye sahip. Projeye başlarken nasıl karşılanacağı konusunda şüphelerinin olduğunu söyleyen Sultan Çelik, projenin üzerinden bir iki gün geçtikten sonra velilerden çok olumlu tepkiler almaya başladıklarını söyledi.

Derslerinden arta kalan zamanlarda Muzaffer Mert İlkokulu’nda çalışan Uşak Üniversitesi öğrencileri okul duvarlarını rengarenk resimler ile donatırken, yaşadıkları bu deneyimden duydukları heyecanı GiTMEDYA ile paylaştı;

Şehri Koç (GSF Resim Bölümü): “Atölye dersimizde hocamız geldi. ‘Arkadaşlar böyle bir okul var. Suriyeli ve Afganlı çocukların okuduğu bir okul. Duvarlarını renklendirin. Hem kendinizi geliştirmiş olursunuz. Hem çocuklar da daha güzel bir okula sahip olur’ dedi. Biz de çocuklarla çalışıyoruz. Bazen onlar da yardım ediyorlar. Eğleniyoruz. ‘Güzel olmuş diyorlar’. Tepkileri genelde güzel oluyor.”

Berat Fırat YEGİN (FEF Sanat Tarihi Bölümü): “Böyle bir projeden bahsettiler ve yardıma ihtiyaçları olduklarını söylediler. Çünkü okulda bayağı geniş bir alanda duvar var. Benim de merakım var resme ve böyle güzel bir projede yer almak istedim. Onlara yardıma geldim.”

Emre Özdemir (GSF Resim Bölümü): “Kendi sınıf arkadaşlarımızla çalıştık. Onlarla birlikte bayağı yol kat ettik. Arkadaşlarımızla beraber yardımlaştık. Birlikte yaptık. Birbirimizin eksiğini tamamladık ve uyum içinde çalıştık.”

Haber: Ebru Altıntas - Şehriban Kaldan - Fotoğraf: Sungur Kaan Hakverdioğlu

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.