Anasayfa / Manşet / Küçük Seher’in Büyük Başarısı

Küçük Seher’in Büyük Başarısı

Uşaklı dokuz yaşındaki Seher Kaya hem ailesinin, hem de tüm Uşaklıların gururu oldu. Kuşadası Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu’nun birlikte düzenlediği triatlon yarışmasına katılan küçük Seher, tüm zorluklara karşın Türkiye ikincisi olmayı başardı. Uşak’ta ailesinin desteği ile önce yüzme dersleri alarak lisanslı sporcu olan ilkokul 4. Sınıf öğrencisi Seher Kaya, daha sonra bisiklet ve atletizmin de dâhil olduğu triatlon sporunda kendini gösterdi.

Altı yaşından beri yüzme sporu yapan Seher, triatlon gibi zor bir spora nasıl başladığını GiTMEDYA’ya anlattı; “Triatlona da, arkadaşlarımı izlemek için gittim ama yaşım tutmadığı için katılamadım. Sonra katıldım. İlk Didim triatlon’ unda Türkiye altıncısı oldum. Üç yıldır triatlon yarışmalarına katılıyorum. Bu yıl ki Eğirdir yarışında Türkiye yedincisi oldum, Didim’de de Türkiye yedincisi oldum. Kuşadası’nda Türkiye sekizincisi oldum. İlk Didim yarışında da Türkiye altıncısı oldum. Triatlon denizde olan bir spor olduğundan Uşak’ta triatlon adına bir kulüp yok, deniz olmadığı için. Ben ferdi olarak katılıyorum. Kendi imkânlarımızla katılıyorum yarışlara.”

Uşak’ta bu sporun yeterli bir alt yapısı bulunmaması nedeniyle ailesinin olanakları ile çalışmalarını sürdüren küçük Seher’in en büyük şikâyeti ise bisikletinden oldu. Son girdiği yarışmada denizden birinci çıktığını söyleyen Seher, “Rakiplerimin beş kg bisikleti vardı benim 15 kg’ dı. Bisikletim ağır olduğu için diğer rakiplerimden daha fazla efor sarf ettim. O yüzden dalağım şişti. Bu yüzden arkamdaki rakip beni geçti ve Türkiye ikincisi oldum” diye konuştu.

Ailece destekledikleri küçük kızları için ellerinden geleni yapan anne ve baba Kaya,  bütün yarışlara kendi imkânları ile katıldıklarını belirtirken, konaklama,  ekipman gibi ihtiyaçları imkanları ölçüsünde karşılayabildiklerini vurguladı.

“Seher ilk yüzmeye başladığında sadece öğrensin diye göndermiştik” diyen Anne Gül Kaya, “Ama onda bir yetenek vardı ve devam ettik. Uşakta yarışlara katılıyor, birincilikleri var. Ama Triatlon bizim denediğimiz bir spordu. Hiçbir desteğimiz olmamasına rağmen tecrübe kazanması için, ileri yaşlarda milli takıma rahat girebilmesi için her gittiğimiz yarışta bir tecrübe kazanabilmek için, onu götürebildiğimiz bütün yarışlara götürüyoruz” dedi.

Uşak’taki çalışmalarını da anlatan Anne Kaya, Seher ile birlikte antrenman yaptıklarını ve bu imkânsızlıklar içinde Seher’in büyük bir başarı elde ettiğinin altını çiziyor. Kaya, “Yarışa gittiğimizde Seher rakiplerinin hepsinde yarış bisikletinin olduğunu görüp demoralize olsa da, sonradan yapabileceğine inandı ve başardı. İmkânsızlıkların içinde bir başarı elde etti” diye konuştu.

Kaya Ailesi, sporda gösterdiği başarıların yanı sıra özel yetenekli bir öğrenci olarak bu yıl BİLSEM’ de eğitime başlayan Seher için Uşak’tan destek beklerken, küçük kız ise her geçen gün hedeflerini büyütüyor.

Haber ve Fotoğraflar: Ceren Akkuş

Göz Atın...

Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Türkiye’nin en yakın komşu ve dost ülkelerinden Azerbaycan’a bağlı Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeler, …