Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Kültürel Mirasın Taşıyıcısı: SEMA KANSU

Kültürel Mirasın Taşıyıcısı: SEMA KANSU

Zanaattan Sanata Kongre ve Jürili Karma Sergisi’ne bakırdan yaptığı kültürel değeri çok yüksek eserleri ile bu yıl ilk kez katılan Devlet Sanatçısı Sema Kansu, emsalsiz sanatının inceliklerini, GiTMEDYA’ya anlattı.

Anadolu sanatının gelecek nesillere aktarılmasında hayati önemde bir misyon üstlenen Kansu, muhteşem görünüşteki savaş zırhlarını elleriyle ince ince işleyerek günümüze uyarlıyor. Çelik yerine bakırı tercih eden Kansu şöyle konuştu:

“Öncelikle bu savaş zırhlarının günümüze uyarlanmış hali. Çeliklerden, çelik telden ya da çelik halkalardan bu eserleri yapamayacağım için bakır daha yumuşak daha iletken renk değiştirebilen bir maden olduğu için bakırı tercih ettim. Çünkü çalışılması çok daha kolay. Savaş zırhını tamamıyla kadına uyarladım. Kadın kıyafetini ev dekoruna uyarladım. Bunlarla ilgili sergiler yaptım, defileler yaptım. Günümüze uyarlayarak yaşamasını sağladım. Gelenek geçmişten geleceğe bir yolculuk aslında bu.”

Eserleri ile geçmişten günümüze köprü kuruyor

2013 yılında devlet sanatçısı unvanını alan KANSU, resmi olarak yaşayan bir sanat aktarımcısı. “2002 senesinde başladım. 2008 senesinde eğitmen oldum. Eğitmenlikten sonra 2013 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı oldum.” diyen Kansu “Sökümüm ben. Söküm ne demek? Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı demek. Ben bir miras taşıyıcısıyım. Çünkü geçmişten gelen tarihi eseri, bugüne yansıtıyorum. Yıl 2021 hala çalışıyorum eğitmen ve festival sanatçısı olarak.” şeklinde konuştu.

Savaş zırhı ve danteller konusundaki maharetini takılara ve pek çok dekoratif ürüne uyarlayan devlet sanatçısı Kansu’nun eserleri, yurtdışında ABD’nin New York , Chicago ve Houston gibi önemli şehirleri ile yurtiçinde İstanbul, Bursa ve Çanakkale gibi merkezlerde düzenlenen önemli etkinliklerde de sergileniyor.

Haber: Ceren Akkuş
Fotoğraf: Şehriban Kaldan

Göz Atın...

Çekişmeli Maçı İlkler Şehri Uşak Kazandı

Türkiye Basketbol Federasyonu 2. Ligi 2023-2024'ün 5. haftasında İlkler Şehri Uşak, Ege Üniversitesi DAÇKA ile olan maçını galibiyet ile tamamladı. Uşak Merkez Spor Salonu'nda gerçekleşen karşılaşmada tribünler neredeyse tıklım tıklım doluydu. İlk periyot, hakem atışıyla birlikte hızlı ve tempolu başladı.