Anasayfa / Haberler / Üniversite / İlk Aday: Prof. Dr. Rifat Okudan

İlk Aday: Prof. Dr. Rifat Okudan

Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rifat Okudan Rektör Adaylığını Açıkladı

Uşak Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Okudan yaklaşan rektörlük seçimlerinde adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Uşak Üniversitesi rektörlük seçimlerine aday olduğunu öğretim elemanlarına gönderdiği bir elektronik posta ile açıklayan Okudan, “Bozkırda bir vaha gibi büyüyen Uşak Üniversitesi’nin sorunlarına ve bu sorunların çözümü için gereken ihtiyaçlara yakından vakıf oldum” dedi.

Açıklamasında üçüncü kez rektörlük seçim sürecine giren Uşak Üniversitesi’nin emin adımlar ile ileriye yürüyüşünü devam ettirdiğinin altını çizen Okudan, şu şekilde devam etti;

Rektörlük makamının hem manevi hem de insani açıdan ağır bir sorumluluğu gerekli kıldığı bilinciyle; bu sorumluluğun bir kişiden ziyade liyakat sahibi, güçlü ve samimi bir ekibin ve hatta bütün kurumun el ele tek yürek çalışmasıyla yerine getirilebileceğine inanıyorum. Prensiplerimiz doğrultusunda ifade etmeliyim ki; idareci veya yönetici olmak yerine, siz değerli hocalarımla Uşak Üniversitesi’ni daha sağlam bir geleceğe taşıyabilmek için sizlerle beraber çalışmaya talibiz. Bu bağlamda bürokrasinin üretmiş olduğu tüm hiyerarşi kalıplarını kırarak katılımcı ve daha dinamik bir yapı tesis etme arzusuyla bu yola çıkmış bulunuyoruz. Bu arzunun gerçekleşebileceğine olan inancımız; fikir ve tecrübeleriyle bize yol göstereceğine inandığımız çok kıymetli öğretim üyelerimizin yanı sıra genç, dinamik heyecanlı meslektaşlarımızdan oluşan mükemmel bir kadroya sahip olmamızdan kaynaklanıyor. Bizler tecrübeyle dinamizmi, akl-ı selim ile coşkuyu bir araya getirmeye talibiz. Bizler bürokrasinin, akademinin üzerinde kabuk bağlayan tozunu silmeye talibiz.

Okudan’dan “Yaşayan Kampus” Projesi

Üniversite personelinin kuruma aidiyet duygusunu güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten rektör adayı Okudan, “Yaşayan Kampus” diye adlandırdığı projesi ile modern kampus hayatının güzelliklerini yaşatacak aktif bir yapı tesis etmek istediklerini vurguladı. Yönetim anlayışlarında liyakatin esas olacağını dile getiren Okudan,  “Yardımcı doçent, doçent veya profesör olmayı hak etmiş, o seviyeye gelmiş bilim insanlarına kadrolarını vermek bir vaat veya lütuf değil, görevdir” dedi. Çoğulcu ve katılımcı bir yönetim sürdürme arzusunda olduğunu da ifade eden Rifat Okudan, adaylık açıklamasını bir söz vererek tamamladı.

Açıkça ifade etmek isterim ki, idarecisinin gölgesinde fikrini, sorununu paylaşmaktan imtina eden bir kişinin mağduriyetinin hesabını verememenin vicdani sorumluluğunu taşımaktayım. Zira konuşanı dinlemek kadar konuşamayanlara ulaşmak, dinlemek zorundayız. Adalet ve liyakat temel şiarımız olacaktır. Buradan açıkça söz veriyoruz ki; Rektörlük dönemimizde herkesin fikirlerini, sözlerini, düşüncelerini ifade edebileceği, kimsenin ötekileştirilmeyeceği ve dışlanmayacağı bir yönetim anlayışını inşa etmek öncelikli amacımızdır.

Rifat Okudan’ın Özgeçmişi

1968 Isparta doğumlu olan Okudan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1993 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi ilk görevine başlayan Rifat Okudan, 2001’de doktor unvanı aldı, 2013 yılında ise görev yaptığı üniversitede Profesör kadrosuna atandı. Prof. Dr. Okudan’ın yayınlanmış beş kitabı, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Rifat Okudan 2013 yılı Nisan ayında Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı olarak atandı.

(G İ T M E D Y A  Haber Merkezi)

Göz Atın...

Üniversitelerde Yeni Dönem

Aylar sonra Uşak Üniversitesi öğrencileri kampüse dönüyor. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitimle tamamlayan üniversitelilere, GiTMEDYA yeni dönemden beklentilerini sordu.