Anasayfa / Manşet / GiTMEDYA İstanbul Autoshow 2017’de

GiTMEDYA İstanbul Autoshow 2017’de

Otomotiv ve teknoloji tutkunlarının merakla beklediği, bölgesindeki en büyük otomobil buluşması olan İstanbul Autoshow 2017, “Geleceğe Yakından Bakın” teması ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. İstanbul Autoshow 2017’yi basın ve VIP günü dâhil 11 gün sonunda yarım milyonu aşkın kişi ziyaret etti. İstanbul Autoshow’un ilk defa, bugünün ve geleceğin teknolojilerinin otomobil markalarıyla birleştirildiği konsepti ziyaretçiler tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

Fuarda, Türkiye’de faaliyet gösteren ve Otomotiv Distribütörleri Derneği bünyesinde yer alan otomotiv markalarının yanı sıra, teknoloji, inovasyon, bilişim, aksesuar ve yan sanayi firmaları, sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşları; dünyadaki pek çok fuar ile yarışan sergilemeler ve şovlar gerçekleştirdi.

34 Otomobil Markası Fuara Katılmadı

Bir önceki yıla göre daralma gözlemlenen otomotiv pazarının etkileri İstanbul Autoshow 2017’de de görüldü. Fuara dünyaca ünlü 34 otomobil markasının katılmaması dikkat çekti.

Türkiye’de 16. kez düzenlenen otomobil fuarına katılan 30 otomobil markası yaklaşık 300 modelini sergiledi. 50 kadar modelin ise ilk kez Türkiye lansmanı gerçekleştirildi. GiTMEDYA adına fuarı takip eden Gündoğdu Atajanov da bunların içinde en önemlilerinden biri olan Mercedes şirketinin sahibinin bizzat tasarlamış olduğu lüks sınıfa özel “Vision Mercedes-Maybach 6” konseptini yakından inceledi.

6 metre uzunluğundaki araç, daha önce tanıtılan 2004 Maybach Excelero, Vision Grand Turismo ve IAA Concept ile benzerlikler taşıyor. Vision Mercedes Maybach 6’nın ön tarafı LED farlar ve geniş krom ızgaradan ibaret. Yukarı doğru açılan kapılar, aracın üstündeki ilgiyi artırırken, arka tarafı ise Vision Grand Turismo’nun neredeyse aynısı.

Istanbul Autoshow2

Lüks otomobilin iç mekanı ise oldukça geniş. Ön camı aynı zamanda bir bilgi ekranı olan otomobil tamamen elektrikli. Bir konsept araç olarak tasarlanan  Vision Mercedes Maybach 6, 740 beygir güce sahip ve 300 km üzerinde menzile sahip. Performans açısından etkileyici değerlere sahip olan aracın 0-100km’s hızlanması ise 4 saniyenin altında gerçekleşiyor. Otomobilin son sürati ise 250km’s ile sınırlanmış. Tasarımını Mercedes-Benz’in yaptığı ultra lüks aracın motorunu da Maybach şirketi konsept olarak tasarladı.

İstanbul Autoshow 2017’ye katılan otomobil firmalarının standlarında en son teknolojiler etkileyici şovlar eşliğinde sunuldu. Cep telefonu üzerinden uzaktan kontrol edilerek park edilebilen otomobil, özel bir yazılımla dans eden araç üretim robot kolları, yakında vizyona girecek bilimkurgu filmlerinde kullanılan uzay aracı, yarı robot-yarı otomobil mankenler ve Türkiye Ralli Tarihi’ne tanıklık etmiş yarış araçları İstanbul Autoshow 2017’de izlendi.

Haber ve Fotoğraflar: Gündoğdu ATAJANOV

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.