Anasayfa / İncelemeler / Edebiyat / Geçmişten Günümüze Töre

Geçmişten Günümüze Töre

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Kültür ve Sanat Topluluğu, ’Genç Akademisyenlerle Buluşma: Türk Töresinin Kökenleri’ adlı konferans düzenledi. Fen Edebiyat Fakültesi Sibel Hişmanoğlu Amfisi’nde gerçekleşen konferansa ‘Türk Töresi’ kitabının yazarı Hasan Göktürk Erdoğan, konuşmacı olarak katıldı. Eski Türklerde töre uygulamalarını anlatan yazar Hasan Göktürk Erdoğan’ı öğretim elemanları ve öğrenciler ilgiyle dinledi.

‘Türk Töresi’ adlı kitabını 2017 yılında yayımlayan Hasan Göktürk Erdoğan, konu olarak töre uygulamalarını seçmesinin nedenini İslamiyet Öncesi Türk Tarihine olan ilginin artmış olması ve törenin ne olduğu, nasıl uygulamaları kapsadığını anlamak için akademik bir çalışma yaptığını açıkladı. Tarihte 1923 yılında ilk yayımlanan töre kitabının Ziya Gökalp’e ait olduğunu söyleyen Erdoğan, buna ek olarak 1925 yılında ‘Türk Medeniyeti Tarihi’ kitabını da yine Ziya Gökalp’in yazdığını katılımcılarla paylaştı.

Tarihte törelerin nasıl oluştuğuna değinen Erdoğan, “Orta Asya ve Avrasya Bozkırlarında hemen hemen her kabilenin bir hukuku olur. Herkesin aile içerinde bir hukuku olduğu gibi bu hukukun gelişiminin sebebi de ekonomidir. Verimli topraklara bir aile göç ettiği zaman oradaki başka aileler de etkileşimde olarak aile içindeki hukukları da etkilenir. Birbirleriyle kız alıp verme, diyalog ile akrabalık bağları zamanla gelişmeye başlamıştır. Bu durumda sosyal anlamda değişimler meydana getirecektir.”diye konuştu. Durumu basit bir örnek ile açıklayan Erdoğan, hediyeleşme, yapılan işbirlikleri, iş gücündeki paylaşımların toplumların etkileşimini ve gelişimini sağladığını belirtti.

Törelerin düzenlemelerden ibaret olduğunu vurgulayan Erdoğan, suç teşkil eden sorunlarda örneğin; hırsızlık, başkasının eşine göz dikmek, zina gibi durumlarda töre kurallarının daha sert olduğuna dikkat çekerek bu düzenleme kurallarının net ve caydırıcı özelliğinin olduğunu belirtti. Erdoğan, toplumda belli bir düzeni oluşturan kurallar bütünü olarak görülen törenin amacı kültürel, sosyal, ekonomik ve idari konularda düzeni sağlamak olduğunu vurguladı. Konferans sırasında öğrencilerden merak ettiklerini sormasını isteyen Erdoğan gelen soruları da yanıtladı. Yazar, üniversiteli bir gencin ‘Geçmişin töresi günümüzün geleneği mi?’ Sorusuna “Bizim  bu durumu günümüz şartlarında değerlendirmemiz pek doğru olmaz çünkü onların töreyi nasıl algıladıklarını bilmiyoruz. Eski Türkler cenazeye çok önem veriyorlardı ve yuğ töreni yapmak zorunluydu ancak günümüzde cenaze işlemleri hatta nüfustan düşme gibi hukuki boyutları var fakat mezarın başına gidip ağıt yakma gibi bir kural yoktur ama geçmişte vardır. Günümüzde zorunlu olmadığı için gelenektir ama geçmişte bu kural olduğu için töredir” diye cevap verdi.  Konferansın sonunda Fen Edebiyat Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından yazar Hasan Göktürk Erdoğan’a Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Haber: Aybüke TURAN
Fotoğraf: Onur TÜRK

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …