Anasayfa / Haberler / Genel / 98’nci Yıl Coşkusu

98’nci Yıl Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir. 23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla kutlanmaya başlanmış Millî Bayramdır.  Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakla birlikte çeşitli gösteriler hazırlanarak, okullarda törenler ve etkinlikler gerçekleştirilir. 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği ise günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir. Atatürk’ün “En beğendiğim eserim” dediği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 98’nci kuruluş yıldönümü tüm yurtta kutlanıyor. Ulu Önder, ulusal egemenliği armağan ettiği çocuklara şöyle seslenmiştir:

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.”

Haber ve Fotoğraf: Berk Tunçer

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.