Anasayfa / Haberler / Üniversite / Buharlı Tren ile Gezmek İster misiniz?

Buharlı Tren ile Gezmek İster misiniz?

120 Yıllık Uşak Garı’nda Hareketlilik Hiç Durmuyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde İzmir 3. Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Devlet Demiryolları Uşak Garı 1890 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor. 30 yıllık Demiryolculuğu ile övünen Uşak Gar Müdürü Himmet Akçay  G i T M E D Y A’nın sorularını yanıtladı.

 

Üniversitelerde yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrenci hareketliliğinin de arttığı şu günlerde Uşak Garı’ndaki yoğunluk da hat safhada. Özellikle Uşak Üniversitesi öğrencilerinin büyük bölümünün geldiği çevre iller ile bağlantı noktası oluşturan Uşak Garı’ndan İzmir’e karşılıklı iki sefer düzenleniyor. Sabah 06:20 ve öğleden sonra 16:20’de Uşak’tan hareket eden trenler ile karayollarındaki yoğunluğun da bir nebzede olsa hafifletilmesi sağlanıyor. Tren yolculuğu hem fiyatı, hem de sağladığı konfor nedeniyle öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Demiryollarının Uşak istasyonundaki kontrolünü üstlenen Himmet Akçay, trenlerdeki doluluk oranının yüksekliğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Vatandaşların ilgisi büyük, özellikle kış aylarında karayollarında aksamalar olduğu için tren yolu kullanılıyor. Trenlerimiz her gün çalışır. Uşak-İzmir arasında karşılıklı iki seferimiz var. Bunun dışında 2 transit trenimiz var. İzmir-Konya arası çalışan Mavi Tren ile İzmir-Ankara arasında çalışan trenlerimiz. Bunların Uşak’tan geçişleri ise gece saatlerinde oluyor. Şu anda seferlerimiz iyi, yollarımız açık. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize, 26 yaşından küçük gençlere ve yaşlılara indirimlerimiz var.”

 

Gar Müdürü Akçay: “Kamuoyu oluşturun, sizi buharlı trenle gezdirelim”

Uşak Garı sadece ulaşım açısından değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel bir değer olarak da önem taşıyor.  Yaklaşık 120 yıllık geçmişi ile herkesin dikkatini çeken Uşak Garı, aynı zamanda adeta bir film platosuna da dönüşmüş durumda. Müdür Akçay, Türkiye’de bulunan iki buharlı lokomotiften birinin Uşak Garı’nda bulunduğunu ve bu nedenle nostaljik filmlerin çekimleri için de kullanıldığını belirtiyor. Akçay’ın gençlere de ilginç ve bir o kadar da önemli bir çağrısı oldu;

“Avrupa’da sırf sinema film çekimleri için nostalji tren hatları oluşturulmuş. Benim temennim de, siz öğrencilerden kamuoyu oluşturularak bu hat üzerinde bir buharlı tren seferi yapılabilir. Uşak Devlet Demiryolları İstasyon Garı 1890 yılında Fransızlar tarafından Sultan Abdülhamit döneminde yapılmış. Fransızların Manisa’dan Afyon’a kadar olan güzergâhın yapımıyla Uşak Garı da tamamlanmış. 120 yıllık bir geçmişi var. Bu hat Türkiye’nin ilk hatlarındandır. Bu nedenle de katma değer yaratabilecek bir potansiyele sahip. Bunu hep birlikte değerlendirelim.”

(Haber ve Fotoğraflar: Ebru KOZAK)

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.