Anasayfa / Haberler / Üniversite / "Atatürk Hiçbir Zaman Unutulmayacak!"

"Atatürk Hiçbir Zaman Unutulmayacak!"

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete göç edişinin 77. yılında Uşak Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti’ nin İnşa Sürecinde Meşruiyet Arayışları” başlıklı bir konferans ile anıldı. Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Bayraktar’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa katılım çok yoğun oldu. Üniversite yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı konferans öncesinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Yoğun katılımdan dolayı Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde yer kalmayınca,  konferans Latife Hanım Amfisi’nden dinleyicilere canlı yayın ile aktarıldı.

ATAKONFERANS2

Atatürk’ün çok büyük bir lider ve öncü olduğunu belirten Prof. Dr. Bayram Bayraktar, Atatürk’ün kişi devletine ve oligarşiye karşı çıktığını söyledi. Bayraktar, “İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih edildi, Rusya’da Lenin devrim yaptı, Türkiye’de ise Atatürk ülkeyi kurtardı. Bu liderler güçlü ve kudretli oldukları için unutulmazlar. Güçsüz ve kudretsiz olan liderler ise unutulmaya mahkumdur” dedi.

Daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Profesör Bayraktar’ın ardından kürsüye gelen Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Soykan, Halim Yağcıoğlu’nun “Atatürk’ten son mektup” adli şiirini okudu.

 

 

“Siz beni halâ anlayamadınız.

Ve anlamayacaksınız çağlarca da…

Hep tutturmuş ‘Yıl 1919, Mayıs’ın 19’u’ diyorsunuz.

Ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övüyorsunuz.

Mustafa Kemâl’i anlamak bu değil,

Mustafa Kemâl ülküsü, sadece söz değil.

Bırakın o altın yaprağı artık,

Bırakın rahat etsin anılarda şehitler.

Siz bana, neler yaptınız ondan haber verin.

Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?

Mustafa Kemâl’i anlamak yerinde saymak değil.

Mustafa Kemâl’in ülküsü, sadece söz değil.

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla.

Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla.

Bu vatan, bu canım vatan, sizden çalışmak ister,

Paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter, yeter!

Mustafa Kemâl’i anlamak aldatmak değil,

Mustafa Kemâl’in ülküsü, sadece söz değil…”

 

Bu anlamlı şiir salondan büyük alkış alırken, Prof. Dr. Cengiz Soykan ve Prof. Dr. Saim Savaş, anma programının konuğu Prof. Dr. Bayram Bayraktar’a plaket takdim etti.

(Haber: Erman BAYCAN- Fotoğraflar: Dilek DURDU)

ATAKONFERANS4

 

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …