Anasayfa / Haberler / Genel / Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Uşak’ta da yapıldı. Etkinlik, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkede ve 115 şehirde eş zamanlı gerçekleşti. Her yıl Eylül ayında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”ne dikkat çekmek için kadınlar pedal çevirdi. Tur, ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda başlayıp Atapark’a kadar devam etti. Etkinlik, bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlara çeşitli hediyeler verilmesinin ardından son buldu.Bisikletli kadınları biraraya getiren Ümran Topan, bu projenin çıkış hikâyesini ise GiTMEDYA’ya şöyle anlattı; “Emekli olduğum gün karar verdim, ben yaşlanmayacağım, bunun için ne yapabilirim, çocukluğuma nasıl dönerim. Bir bisiklet almaya karar verdim. Bisikletle ilgili tüm haberleri izlemeye başladım. İzmirli kadınların yaptığı çok güzel bir organizasyon vardı. ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu takip etmeye başladım. Daha sonra Türkiye’ye yayılışını izledim, Uşak’ta yoktu, neden burada olmasın dedim ve ilk önce bu organizasyonu duyurduk sosyal medyadan. Beş arkadaşım organizasyona yardımcı olarak bu konuda çok çaba sarf ettiler. Bu yıl da Uşak’ta organize ettik bunu”.

Trafikte Motorlu Araç Yerine Bisikletli Ulaşım

Çocukluğundan beri bisiklete bindiğini söyleyen Topan, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın, aynı zamanda “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü”nü kapsadığını hatırlattı. Topan, “Bu turun amacı da buna vurgu yapmak ve motorlu araç trafiğine alternatif olarak, bisikletli ulaşımı geliştirmek. Çevremizi kirlettik, doğayı kirlettik ve havaya salınan zehirli gazların %50’sini motorlu araçlar oluşturmaktadır. Bunları azaltmak için, bisikletle ulaşımı vurgulamak istedik” diye konuştu.

Haber ve Fotoğraf: Ceren AKKUŞ

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.