Anasayfa / Haberler / Genel / Rodi Pak GiTMEDYA’ya konuştu

Rodi Pak GiTMEDYA’ya konuştu

Türkiye ve Uşak’ın gururu Motokros ve Süperbike yarışçısı Asrın Rodi Pak, Uşak’ta çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Motokros dalında birçok kez dünya şampiyonalarında yarışan ve aynı zamanda milli sporcu olan Rodi Pak, GiTMEDYA’ya konuştu. “2 yaşından  beri motosiklet üstündeyim.   Motosiklet yarışçısıyım, milli sporcuyum” diyerek motosiklete ilgisinin henüz iki yaşındayken başladığını söyleyen Pak, ilk yarışını dört yaşında yaptı ve bu yarışta Türkiye üçüncüsü olmayı başardı, ve başarılarının hikayesi de o günden itibaren başladı. Normalde başarılarından bahsetmeyi çok sevmediğini belirten Rodi, “350’ye yakın kupam var. Avrupa şampiyonluklarım var. 10 kez Türkiye şampiyonuyum motorkros dalından bir çok kez dünya şampiyonlarında yarıştım. Şimdi de Kenan Sofuoğlu’nun ekibinde Yamaha’ nın  fabrika takımı ile İspanya’da Superbike 1000 cc kategorisinde yarışıyorum” diye konuştu.
 
 
15 yıldır sayısız yarışa katılan ve 19 yaşına yüzlerce kupa, Türkiye ve Avrupa şampiyonlukları sığdıran Rodi, motor sporlarının zorluklarınada şöyle dikkat çekiyor; “Kariyerimde tabi bir sürü zorluk yaşadım. Sakatlıklar, sonra maddi sıkıntılar. Çünkü motosiklet çok pahalı bir spor. Mesela şöyle bir örnek vereyim;  bu yıl yarıştığım şampiyonada bir hafta sonunda on takım lastik kullanıyorum. Bu lastiğin takımı 450 Euro . Yani sadece tekerlek, bu daha hiçbir şey değil. Ama yani maliyetler o kadar yüksek ki, insana gerçekten sıkıntılar yaşatabiliyor eğer ciddi sponsorlarınız yok ise”.
5-6 Ekim’de İspanya’da koşulan yarışlara hazırlanan Asrın Rodi Pak, boş zamanlarında Uşak’taki pistte artık eğitim de veriyor. 4 yaşından itibaren sporculara lisans verildiği söyleyen Rodi, Uşak’taki pistin önemini anlatırken, “Çocukları bu işe hevesli olan ailelere tavsiyem ise getirsinler çocuklarını hele uşaktakiler yani böyle bir pistimiz var burası Türkiye’de tek yani ben size söyleyeyim. Getirsinler pistimize onlara eğitim verelim” diye konuştu. Pak ayrıca, “Uşak’ta çok şey var hani trafikte riskli şekilde motosiklet kullanan çok insan var. Onları hani piste çekmek güvenli bir alan da antrenmanlarını, yarışlarını, adrenalinlerini  atmaları için yapılmış bir yer. Ve kıymetini de bilmesi gerekiyor Uşak’lıların” dedi. Usta yarışçı Rodi trafikte motor kullananlara da “Şimdi trafikte kullananlara ayrı bir tavsiyem olsun. Trafikte kesinlikle bir şov veya gösteriş yapmaya çalışmasınlar. Çünkü bu iş gerçekten trafikte pistlerde olduğu gibi değil. Çok yavaş bile düşseniz bariyerler, arabalar, otobüsler bilmem neler yani bir sürü etken var karşınıza çıkabilecek. O yüzden her zaman koruyucu ekipmanları taksınlar ve kendilerine güvenmesinler açıkçası. Korkarak sürsünler” diye seslendi.
Haber: Duygu DEMİR   Fotoğraf: Ahmet TURGUT

Göz Atın...

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıldönümü

Türk milletinin içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen emperyalist işgalcilere karşı Çanakkale’de elde ettiği büyük zafer, Türk …