Anasayfa / İncelemeler / Diğer / Yarım Asırlık Canlı Arşiv: Bilal Amca

Yarım Asırlık Canlı Arşiv: Bilal Amca

Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Susuz köyünde yaşayan Bilal Sayar, yarım asırdan fazla bir süredir köyünün vefat bilgilerini tutuyor. Kütüğü Susuz köyünde olan herkesin vefat ettiği tarihi ajandasına not eden 82 yaşındaki Bilal Amca köyünün adeta istatistikçisi olmuş. Susuz köyünde herkes tarafından bilinen Bilal Amca, ilginç hikâyesini ilk kez GiTMEDYA’ya anlattı.

1971 yılından bu yana köy camiinde verilen selaları takip eden Bilal Amca köyde yaşamayan ancak annesinin, babasının ölüm tarihlerini merak eden kişilerin de gelip kendisine sorduğunu söylüyor. “Dayım vefat etti 1971’de. Ben de o yıldan bu yana dayımla birlikte tüm vefat edenleri not ediyorum.” diyen Bilal Sayar, “Bana herkes gelip soruyor ‘Anam, babam ne zaman öldü?’ diye. Benden öğrenip ona göre kabir taşı yaptırıyorlar.” diye anlatıyor.

Çocukluğundan beri yazı yazmayı çok seven Sayar, “Sadece ilkokula gittim. Bizim köy okulu eskiydi. O dönem çok imkânımız da yoktu. Okul sıramız bile olmadı, çul serip üzerine oturarak ders işlerdik. Hocamız vardı, Necati Akın. Ben onun talebesiydim. Vefat etmiş, Allah rahmet etsin inşallah. Bilgiyi ondan aldık hep.” diyerek bu ilgisini öğretmenine borçlu olduğunun da altını çiziyor.

Askerliğini Erzurum’da jandarma olarak yapan Sayar, yaklaşık üç yıllık askerlik süresi boyunca yazıcı olarak görev aldığını belirtti. Yaşı 82 olmasına rağmen çağa ayak uydurmakta zorlanmayan Bilal Amca, sosyal medya hesabından da vefat edenleri günü gününe paylaşıyor ve bir istatistikçi gibi yıllara göre köyün ölüm oranını da takip ediyor.

Arşivciliğinin ilk yıllarında kullandığı defterinin yıpranmasından dolayı orada yazan bilgileri, başka bir deftere temize çektiğini belirten Sayar, vefat edenlerin isim ve tarihlerini kaydettiği ilk defterini de bir belge olarak saklıyor. Defterlerine yaklaşık yarım asırdan beri 700’e yakın kişinin ismini geçiren Bilal Amca, her sela duyduğunda defterine not almaya devam ediyor.

Haber - Fotoğraf: Aysun Sarı

 

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.