Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta ModaFest Heyecanı

Uşak’ta ModaFest Heyecanı

Bu yıl ikincisi düzenlenen ModaFest seçimlerin bitmesinin ardından Uşaklılarla buluştu. Uşak Kadın Koordinasyon Merkezi ve Uşak Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı program 4 gün sürdü. Etkinliğin açılışı Hülya Koçyiğit’in yaptığı söyleşi ile yapıldı. Açılışa Uşak protokolünden Vali Turan Ergün, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, İl Emniyet Müdürü Ayhan Karaduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz katıldı.

Ünlü sinema oyuncusu dikkat çeken konuşmasında “Kıymetli hemcinslerim biz kadınlar değerli gücümüzün farkına varmalıyız. Emek ve aklıyla tarladaki kadın da Merkez Bankası başkanı da tüm kadınlar, kadınlarımızın baş tacıdır” sözlerini dile getirdi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın Hülya Koçyiğit’e hediyelerini takdim etmesinin ardından tüm protokol üyeleri ve Hülya Koçyiğit festival alanında bulunan karanfil sokağındaki bölge esnafını ziyaret etti.

Geçmişten Günümüze Anadolu Kadınları

Hülya Koçyiğit’in söyleşisinin ardından Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan defile başladı. Defilede Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtan kıyafetler ile Anadolu motiflerini yansıtan kıyafetler dikkat çekti. Defilenin ardından Tülin Şahin, Türk Bayrağı tasarımlı kıyafetle kapanışı yaptı. Tülin Şahin; “şanlı tarihimizle duygulanmamak elde değil. Çünkü bu ülkeyi kolay kazanmadık” dedi. Şahin, Olgunlaşma Enstitüsünü çok önemsediğini belirterek, onu koruyup sürdürmemiz gerektiğini sözlerine ekledi. Tülin Şahin’e hediyelerinin verilmesinin ardından defile sonlandı.

Festivalin Renkli ismi Arda Türkmen

Arda Türkmen festivalin ikinci gününde festival alanını renklendiren isim oldu. Türkmen “Türkiye’nin en çok sahip çıkması gereken yiyecek tarhanadır” diyerek tarhananın öneminden bahsetti. “Yemeğin modası geçer mi” sorusunu izleyenlerine sordu. Türkmen tarhana ile birbirinden farklı lezzetlerin çıkabileceği söyleyerek gelen seyircilerden tarhana tarifleri aldı. Türkmen ayrıca, aldığı tarhana tarifleri ile ilgili kitap çıkaracağının sözünü de Uşaklılara verdi.

Festivalde Güzellik Sırları

Güzellik Uzmanı Şems Arslan festivalin üçüncü gününde açılışı yapan isim oldu. UKAMER Kadın Başkanı İlknur Ertuğrul ve Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner de programa katılan isimler arasındaydı. Kendi kullandığı güzellik sırlarını paylaşan Arslan sahnede asistanı Serpil Yıldız ile birlikte güzellik tariflerini uyguladı.  Güzellik uzmanı programının ardından hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

Geçen yıl düzenlenen ModaFest’de yer alan Ceren Özdemir bu yıl da festivale katıldı. Sergilediği darbuka şovla festivalin ritmini değiştirdi. Gösterdiği performans ile katılımcıları coşturdu. Festival kapsamında Uşak Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası, türban ve saç tasarımlarını sahnede hazırlayarak bir defile gerçekleştirdi.

Atmayın, Değerlendirin

Oyuncu Derya Baykal da ModaFest’in son gününde yer alan isimlerden oldu. Baykal evdeki eşyaları değerlendirme projesinden bahsederek kendi işlediği örgü örneklerinden bir kısmını modellerine giydirdi. Yastık kılıfından çanta yapımına, doğal streç yapımına kadar bir şeyleri atmadan malzemelerin değerlendirilebileceğinin altını çizen Baykal, seyircilerden büyük ilgi topladı. Etkinlik sonunda Uşak Belediye Başkanı Çakın Baykal’a festivale katkılarından ötürü hediye takdim edildi.

ModaFest Workshop alanında ayrıca 4 gün boyunca farklı sanat dallarından etkinlikler düzenlendi. Tutku seramik atölyesi, batik atölyesi, ebru sanatı ve polyester boyama gibi etkinlikler küçükten büyüğe herkesin ilgi odağı oldu.

Haber: Ceren Akkuş - Alime Nur Turan
Fotoğraf: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.