Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta CHP Rüzgarı

Uşak’ta CHP Rüzgarı

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı yardımcısı adayları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Uşaklı vatandaşlarla buluştu. İsmet Paşa Caddesi valilik önünde halka seslenen adaylar, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Miting platformuna ilk çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu.

Yavaş: Bebek katili ve teröristler serbest kalamaz!

Millet İttifakı’na yönelik terör ile işbirliği suçlamalarına sert tepki gösteren Yavaş, “Gevezelerin boş laflarına inanmayın, ne bebek katili serbest kalır bu ülkede ne de teröristler hapishaneden çıkarılır” dedi.

Siyasette sert tartışmalardan, hoşgörüsüz tavırlardan yıldıklarını dile getiren Mansur Yavaş, seçimi kazandıkları takdirde, 14 Mayıs’tan sonra Türkiye’nin farklı bir iklime uyanacağını söyledi. Belediye Başkanlığı görevine gelir gelmez tüm ihaleleri sayıştay raporlarıyla şeffaf bir şekilde halkın denetimine sunduğunu belirten Yavaş şunları söyledi:

“İş başına geldik; gelir gelmez bütün ihaleleri şeffaf yaptık. Bugüne kadar yapılan 3500 ihalenin tümü internette duruyor, duracak. Arzu eden herkes istediği zaman inceleyecek, bizi denetleyecek. Bu yetmiyor, yaptığımız bütün harcamaları internetten yayınlıyoruz, Sayıştay raporlarını yayınlıyoruz. Bütçemizi hazırlarken, katılımcı bütçe yaparak 550 tane sivil toplum kuruluşu, resmi kuruluşlara sorarak biz diyoruz ki ‘Biz sizin paranızı harcıyoruz. Acil ihtiyaçlar neyse bildirin, biz de ona göre harcayacağız’ diyoruz. Daha sonra, yaptığımız projelerin yanında bu projeyi kaç para yaptığımızın hesabını veriyoruz. Bu yolla, büyük kırımlar elde ettik.”

Milli Güvenlik Politikaları Hiçbir Zaman Değişmez!

Savunma sanayii ile ilgili olarak da konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Yavaş, Aselsan, Havelsan, Roketsan ve TEI gibi kuruluşların önemine işaret etti. Bu kuruluşların geçmiş dönemlerde kurulduğunu anlatan Yavaş, “O zaman bunları geliştiren insanlar, kendisinden sonra hükümetlere devretti gitti ve hala o kuruluşlar çok üstün başarılar sürdürüyor, ülkenin güvenliği için güzel çalışmalar yapıyor. Fakat, öyle bir reklam yapılıyor ki, TOGG, İHA, SİHA, TCG Anadolu bunlar sanki devletin değil de, devletin parasıyla yapılmamış da, partinin müzesine koyacaklar. Merak etmesinler, milli güvenlik politikaları hiçbir zaman değişmez.” diye konuştu.

İmamoğlu Gençleri Coşturdu

“Biz bu memleketin evlatlarıyla bu ülkeyi yönetmeye geliyoruz.” diyerek gençlere seslenen Ekrem İmamoğlu, “Bir avuç insanın değil bir avuç insanın çoluğu çocuğuyla değil. Biz 86 milyon insanımızın evlatlarıyla yönetmeye geliyoruz. Güvencemiz çok büyük.” dedi. Uşak ile ilgili sorunlardan da bahseden İmamoğlu şöyle konuştu:

“Bu şehrin gençleri de bizim için çok kıymetli. 26 bine yakın üniversite genci var bu şehirde. O gençlerin mutsuz oldukları KYK yurtlarını da biliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yurtlarını görüyorsunuz değil mi? Onların anneleriyle, babalarıyla yaşarcasına titiz, o yurtların her birisinin aynısını Cumhurbaşkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun taahhüdü olduğu gibi bir yıl içerisinde bu ülkenin öğrencilerinin yurt sorununu çözeceğiz.”

21. yüzyılda hala genç kızların tahsil sorunu yaşadığını hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Cumhuriyetin yüzüncü yılına yakışmayan bu kadersizliği, talihsizliği değiştireceğiz.” dedi ve bütün gençlerin bu anlamdaki ihtiyaçlarını karşılayacaklarını vaat etti.

İmamoğlu; “Gençlerimizin sadece o konuda değil, liyakatle işlere girebildikleri bir ülke var etmekten tutun, mesleğiyle beraber iş bulabildikleri bir ülke var etmeye kadar her konularına sahip çıkacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu Hükümeti Bombaladı

Son olarak miting platformuna çıkan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu mevcut hükumete yönelik sert eleştirilerde bulundu.

2015’te emeklilere bayram ikramiyesi verilmesini hatırlatan CHP Genel Başkanı, seçildikleri takdirde emeklilere 15 bin TL ikramiyelerini ödeyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Kurban Bayramında tüm emekliler bankaya gidecekler 15 bin liralarını görecekler. Hemen koro halinde bağırdılar. Parayı nereden bulacaksın. Sen 5’li çeteye para bulabiliyorsun da ben millete mi para bulamayacağım. O beşli çetenin kaçırdığı bütün paraları kuruşu kuruşuna kadar getireceğim.” diye konuştu.

“İki kırmızı çizgimiz var; bir bayrağımız, iki vatanımız!”

Kendilerine milliyetçilik dersi vermeye kalkanlar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı adayı şöyle devam etti:

“Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bir bayrağımız iki vatanımız. Onun dışında herkesle oturup konuşuruz. Bayrak ve vatan bizim vazgeçilmezimizdir. Onlar ne yaptılar. Süleyman Şah Türbesini kaçırdılar. Bayrağı indirdiler. Bay Kemal götürecek. Süleyman Şah’ı vatan toprağına katarak bayrağımızı dikecek. Savunma Sanayi milli bir meseledir. Savunma sanayinde Türkiye ne kadar güçlü olursa masaya oturduğunda gücünü gösteren bir ülke haline gelir. Savunma Sanayi Milli meseledir. Milli mesele sıcak siyasetin konusu olmaz.”

Taşeron işçiler ve çiftçilerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Et dışarıdan geliyor, canlı hayvan dışarıdan geliyor, arpa, mercimek dışarıdan geliyor. Her şey dışarıdan geliyor. Cennet gibi bir ülkemiz var. Bunların hepsini üretebiliriz. Çiftçiyi toprağa küstürdüler.” dedi.

İki yıl içerisinde mültecilerin tümünü ülkelerine geri göndereceklerini vurgulayan CHP Genel Başkanı uyuşturucu baronlarının önünün kesilmesi için de sonuna kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi.

13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yetki vereceksiniz iki yıl içinde bütün Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz.” diyerek büyük alkış topladı.

Haber: İmran Baran
Fotoğraf: Zilan Bora

 

 

 

Göz Atın...

Kürdîlihicazkâr Fasıl ve Beraber Solo Şarkılar (Program)

Uşak Neva Musiki Derneği’nin Kürdîlihicazkâr Fasıl ve Beraber Solo Şarkılar adlı konser programının 1 saat …