Anasayfa / Haberler / Üniversite / Uşak’ta 7’den 70’e Eğitim

Uşak’ta 7’den 70’e Eğitim

Uşak Halk Eğitim Merkezi 7’den 70’e Çeşitli Alanlarda Eğitim Hizmeti Vermeye Devam Ediyor

Uşak Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 1970 yılından itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Yılda ortalama 13 bin kursiyer sayısına ulaşan eğitim merkezi, bu sayının yaklaşık 10 binini ise sertifika sahibi yapıyor. Her kesimden insana hitap eden sosyal, kültürel ve mesleki gelişim kursları, bölge halkından da yoğun ilgi görüyor. Kendi alanlarında lisans ve önlisans mezunu usta öğreticiler tarafından Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Uşak Belediyesi Hobi Evi, Latife Hanım Konağı ve çeşitli eğitim kurumlarında kurslar veriliyor. Aynı zamanda talep doğrultusunda beldelerde de kurslar açılıyor.

G i T M E D Y A’nın sorularını yanıtlayan Halk Eğitim Müdürü Osman Uzun, düzenlenen kursların talep doğrultusunda şekillenebileceğinin altını çizerken, bu kursların bilgi ve beceri ihtiyacı duyan her kesimden insana yönelik olduğunu belirtti. Örgün eğitimden ayrılmış ya da farklı alanlarda bilgi ve becerisini artırmak isteyenlere yönelik çalıştıklarını vurgulayan Uzun Halk Eğitim Merkezi’nin amacını da şu şekilde açıkladı:

Toplumun kültür duzeyini yükseltme, kişilerin gelişimlerini artırma, kişilere bilgi ve beceri kazandırma, kültürel değerlerimizi benimsetmenin yanında, mesleki ve teknik eğitim olanağı bulamamış ya da eksik eğitim almış vatandaşları mesleğe hazırlama, onlara iş alışkanlıkları kazandırma, pasif tüketiciden aktif üretici durumuna getirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca bir iş yeri kurup yönetebilmelerini sağlayarak ülke ekonomisine de katkı yapabilecek konuma taşımak istiyoruz. Bununla birlikte halkın güzel sanatlara olan ilgisini teşvik ederek bu konuda kabiliyeti olanlara yol açmayı arzuluyoruz.”

Kursları uygun yer bulunduğunda ve talep varsa açtıklarını belirten Uzun, “Araç gereç yeterliyse, zamana ve mekana bağlı kalmadan açabiliyoruz. Kurslarımız kısa ve uzun vadede olabildiği gibi kademeli de olabiliyor” dedi.

Halk Eğitim Merkezi’nde  görev yapan Ahmet Bölme ise önceki yıllara göre ilginin daha fazla olduğunu ve öğrenci kesimin ilgisinin daha fazla olduğunu dile getirdi. Aile  eğitimininden, bağlama kursuna, bilgisayardan okuma yazma kurslarına kadar çok çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiklerini belirten Bölme, 20’den fazla konu ve alanda eğitim verildiğini hatırlatıyor.

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan aktif kursların yanında yeni dönemde açılacak eğitim programları için de başvurular sürüyor. (Haber&Fotoğraflar: Ebru KOZAK)

YENİ DÖNEM AÇILACAK OLAN KURSLAR

[pdfgoster src=”http://www.gitmedya.com/wp-content/themes/trendwebportal/pdf/usak-halk-egitim-2015-2016-kurslar.docx” width=”640″ height=”360″]

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …