Anasayfa / Manşet / Uşak Üniversitesi Yasta

Uşak Üniversitesi Yasta

Uşak – İzmir karayolu üzerindeki bir marketten alışveriş yaptıktan sonra yolun karşısına geçmeye çalışırken alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu hayatlarını kaybeden Uşak Üniversitesi öğrencileri okullarında hüzünlü bir törenle anıldı. Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü 3. Sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Mısra Buse Uğurlu memleketi İzmir’de toprağa verilirken, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Sude Ürer de Balıkesir Altınoluk’ta toprağa verildi.

Uşak Üniversitesi’ni yasa boğan olay sonrasında talihsiz genç kızlar Buse ve Sude için Fen Edebiyat Fakültesi Sibel Hişmanoğlu Konferans Salonu’nda bir anma töreni gerçekleştirildi. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş da katıldığı törende konuşmasını yaparken duygulu anlar yaşadı. Olayın yaşandığı sırada okulda olduğunu belirten Rektör Savaş, “Bu değişmeyen bir kader nerede ve ne zaman bizi bulacağı belli olmaz. Ben iki kez yıkıldım ilki babam öldüğü zamandı çok üzülmüştüm şimdi de bu kardeşlerimiz için yıkıldım” dedi.

Konuşurken gözyaşlarını tutamayan Savaş, durmadan çalışıp önlem almak için mücadele etmek gerektiğini hatırlatarak “Allah kimseye böyle bir ölüm nasip etmesin, bundan sonra öğrencilerimizi Allah kazadan beladan korusun, başımız sağ olsun” diyerek sözlerini bitirdi.

Gazetecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Didem Deniz Anamur da hayatını kaybeden genç kızları anlatırken yine duygu dolu anlar yaşandı. “Genç ve yaşam dolu iki genç kızdılar, başarılılardı ve arkadaşları tarafından çok sevilen iki güzel öğrencimizdi” diyen Anamur, Buse ve Sude’nin hayvanları çok sevdiklerini söylerken “Kaldıkları yurdun oradaki kedileri beslerlerdi. Çok güzel bir hayatları vardı, gönül isterdi ki mezuniyet törenlerinde güle oynaya onları uğurlayalım” diye konuştu. Sınıf arkadaşlarının da üzüntüden konuşmakta zorlandığı  törenin sonunda ise helva dağıtıldı.

Kazaya Neden Olan Sürücü Alkollü Çıktı

İki üniversite öğrencisi genç kıza çarparak ölümüne sebep olan 64 AH 424 plakalı otomobilin 28 yaşındaki sürücüsü Hüseyin Kaya’nın ise kanında 1,44 promil alkol tespit edildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, olay sırasında yüksek hızda olduğu iddia edilen otomobil takla atarken, akaryakıt istasyonunda park halinde bulunan iki tıra çarparak ancak durabildi. Olaya karışan Kaya’nın Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisi ise sürüyor.

Haber: Ceren Akkuş
Fotoğraf: Şehriban Kaldan

 

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.