Anasayfa / Haberler / Üniversite / GSF Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi

GSF Öğrencilerinden Yıl Sonu Sergisi

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin yıl sonu resim sergisi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde Uşaklı vatandaşlara kapılarını açtı. Bölümün 2,3 ve 4. sınıf öğrencilerinin yaklaşık 40 eserinin beğeniye sunulduğu sergi 10 Haziran’a kadar sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Serginin açış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Profesör Doktor İncilay Yurdakul, serginin yaratım aşaması hakkında bilgi verdi. “Öncelikle yaşam biçimini bir sanat olarak gören hocalarla çalıştığım için çok mutluyum” diyen Yurdakul, öğrencilerin göstermiş olduğu performansı da övgü dolu sözlerle ifade etti.

Yurdakul şöyle devam etti:

“Gerçekten büyük emek verilmiş bir çalışma seçkisi var. Arkadaşlarımız özveriyle böyle bir sergiyi yarattılar. Öğrencilerimizle birlikte bu sergiyi Atatürk Kültür Merkezi’nde Uşaklılar ile buluşturduk. Buradaki eserler arasında hiperrealizm resimlerden, klasik yorumlara, doğa çalışmalarından kişisel olarak incelenmiş portreler ve model resimlerine kadar çeşitli çalışmalar var. Konularımız çok çeşitli ve yaşadığımız dünyanın içerisinden seçilmiş konulardır. Dünyayı sanat ve tasarım kurtaracak diyoruz.”

Dünyayı sanat ve tasarım kurtaracak

Öğrencilerin özenle yaptıkları resimleri ziyaretçilerin beğenisine sunma imkânı sağlayan hocaları Doç. Evrim Özeskici ve Doç. Serpil Yayman Ataseven sergi hakkında GiTMEDYA’ya bilgi verdi.

Atasever, sergilenecek resimlerin hangi ölçütlere göre seçildiğini anlatırken, “Genellikle biçimsel özelliklerine dikkat ettik. Yani plastik değerlerin tamamen hangi eserde eksiksiz toplanmış olmasını ön koşul olarak belirledik” diye konuştu.

Sergideki resimleri sınıflandırmak yerine hepsinin belli bir ifade ve yorum gücü olduğunu söylemenin daha doğru olacağını vurgulayan Özeskici de, “Çünkü öğrencilerin hepsi çok farklı bir tasarım ve yorum gücüne sahip. Portreler, manzaralar, farklı kavram ve tasarımları tablolarda görmek mümkün. Bunların hepsi bir emek birer düşünce ve imge işi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bunu tartışıyoruz, ifade ediyoruz bir eleştiri yapabiliyoruz. Olumlu ya da olumsuz sonucunda da çalışmalar ortaya çıkıyor. Hepsinin birer yorumun ifadenin ürünü olduğunu söylüyorum. Ben öğrencilerin hepsini kutluyorum tebrik ediyorum” dedi.

Sergide resimleri yer alan geleceğin ressamları da çalışmalarını GiTMEDYA’ya anlattı;

Havvanur Ortaç, 4. sınıf öğrencisi: Resmin ya da sanatın kültürle bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Köyde yaşayan birisi olarak köy yaşantısını çok seviyorum ve bunu da resimlerime aktarıyorum.

Gaye Erdem 4. sınıf öğrencisi: Resmimin ismi “Fanus” tamamen basit bir şekilde düşündüm. Eser izleyiciye mal oluyor yani sanatçı yapıyor ve aradan çekiliyor tamamen izleyici ve eser ortada kalıyor. İyi düşlerimizden kaçtığımıza dair bir düşünce mi ortaya koydum. Resimdeki figür kız kardeşim onu model alarak bu şekilde gerçekleştirdim resmimi. Üniversitede katıldığım ilk sergim.

Tuğba Öztürk 4. sınıf öğrencisi: Ben kadın anatomisini sevdiğim için genelde kadınlar üzerinden gidiyorum. Çoğunlukla tablolarım kadınlar üzerine oluyor. Bu tablomun da herhangi bir ismi yok.

Emre Özdemir 4.sınıf öğrencisi: Resmimim ismi “Yeniden Doğuş” kendini yiyen yılan. Ororobus diye geçiyor. Aslında çizgisel yaptığım bu portrede insanın kendi çizgilerini de ortaya koyuyor. Bu yüzden de yeniden doğuş ismini koydum. Hikâyesi bu. Daha önce sergi deneyimim Bursa’da olmuştu.

Elman Kasymov 3. sınıf öğrencisi: Resmim, tuval boyutuna göre değişiyor mesela küçükler bir iki hafta sürüyor. Kısacası ne kadar çok zaman harcarsan o kadar güzel çıkıyor resimler. Bu resmim iki hafta sürdü. Diğer resmim ise üç hafta. Genelde yağlı boya çalışıyorum. Yağlı boya resimleri daha uzun sürüyor. İçten çalıştığın zaman isim koyabiliyorsun. Bu bizim ikinci sergimiz. 2019’da bir sergimiz daha olmuştu.

Haber: Aysun Sarı - Şehriban Kaldan
Fotoğraf: Yunus Ergöl

Göz Atın...

SBMYO’ nun 2023 Mezunları

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 2022-2023 mezuniyet töreni Uşak Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı. Saygı duruşu …