Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak Tek Yürek!

Uşak Tek Yürek!

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve hemen akabinde Elbistan ilçelerinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler ağır can ve mal kayıplarına neden oldu. İhmal ve tedbirsizlik nedeniyle on binlerce insanımızı kaybettiğimiz  büyük yıkımın adı, “Asrın felaketi” oldu. Bu felaketin ardından yaraların sarılması için adeta yardım seferberliği başlatan vatandaşlar yurdun dört bir yanında kenetlendi. Deprem bölgesine ilk yardım ulaştıran illerden biri olan Uşak’ta yardımlar gönüllülerin verdiği destekle aralıksız sürüyor.

Uşak’ta Oluşturulan Yardım Zinciri

Valilik tarafından depremin hemen yaşandığı gün başlatılan yardım çalışmaları Uşaklıların duyarlılığını ortaya koydu. Yardımlar belirlenen yerlerde ayrıştırılıp araçlara yüklenmek üzere toplandı. Yardımların ilk durağı İsmet Paşa Caddesi oldu. Isınma ve gıda ihtiyaçlarına öncelik verilerek toplanan yardımlar ayrı ayrı özenle paketlendi. Gıda ve hijyen malzemeleri Fen Lisesi’ne, konfeksiyon ürünleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, karışık temel ihtiyaç malzemeleri de Kalfa Spor Salonu’na götürüldü. Felaketin sonrasında ilk iki gün malzemeler kullanılabilirlik durumuna ve kategorilerine göre ayrıştırıldı. Toplanan yardımlar TIR’lara yüklenip depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Memleketinden ayrılıp Türkiye’nin çeşitli bölgelerine giden afetzedelere Uşaklılar da kapılarını açtı. Gelen vatandaşların ihtiyaçlarına ulaşabilmeleri için yardım toplama merkezlerine büyük stantlar kuruldu. Okullarda bulunan kamu personellerinin yanı sıra yardımlaşma faaliyetine katılan Uşaklı vatandaşlar da koordineli bir şekilde çalıştı. Yardım seferberliğine kayıtsız kalmayan esnaf, ve gönüllü vatandaşlar ellerinden geleni yaptı.

Gençler Bütün Yükü Hafifletti

Okulların yanı sıra sahada da gönüllü olarak görev alan gençler, ayrıştırma, listeleme, paketleme, taşıma gibi görevleri üstlenerek duyarlılıklarını ortaya koydu. Kan bağışı noktasında da stokların dolup taşmasıyla Kızılay da sınırlı sayıda kan almaya başladı. Gençlerin desteğinin yerinin doldurulamaz olduğunun altını çizen öğretmenler ‘Z Kuşağı’ adı verilen neslin temsilcisi olan gençlerin büyük bir özveri ile çalıştığını vurguladı.

Haber-Fotoğraf: Alime Nur Turan

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.