Anasayfa / Haberler / Üniversite / Uşak İhracatta Komşularını Geçiyor

Uşak İhracatta Komşularını Geçiyor

Dış ticaret açığı vermeyen Uşak, Diyarbakır, Elazığ, Kütahya ve Isparta’yı geride bırakıyor. 

Dış ticaret konusunda açık vermeyen ender illerden biri olan Uşak’ın ihracat rakamları Türkiye ve bölgesinde ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. 2015 yılının ilk iki ayı dikkate alındığında, yaklaşık 350 bin nüfusa sahip olan Uşak, 32 Milyon 300 bin Dolar’lık ihracat hacmi ile nüfusça kendinden daha büyük pek çok ili geride bırakarak 81 il arasında 38. sırada yer aldı.

Aralarında 1 milyon 600 binlik Diyarbakır ile yaklaşık 600 binlik Elazığ’ın da bulunduğu illeri geride bırakan Uşak sanayisi, komşu illerden 600 binlik nüfusuyla Kütahya ve 400 binlik Isparta’yı da ihracat rakamları bakımından aşıyor. Uşak, 2014 yılı genelinde ise 270 Milyon 337 bin Dolar’lık ihracatına karşılık 247 Milyon 600 bin Dolar’lık ithalat rakamları ile de dikkat çekiyor. Tekstil ve madencilik alanlarındaki girişim ve yatırımların ağırlıklı olarak öne çıktığı Uşak’ın 23 milyon Dolar’lık dış ticaret fazlası bulunuyor. 2014 ihracat sıralamasına göre 35’inci sırada yer alan Uşak’ın 2015 yılı ilk iki ay verilerine göre 3 sıra gerilemesi de dikkatlerden kaçmıyor. Türkiye’de  en çok ihracat yapan ilk 5 il İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara olarak sıralanırken, bu bölgelerin toplam ithalat rakamlarının da toplam ihracat rakamlarını aşarak dış ticaret açığı oluşturduğu görülüyor.

Uşak, işsizlik oranı en düşük 4’ncü il

TÜİK verilerine göre Uşak’ta 2013 yılında işsizlik oranını yüzde 1,2 artarak yüzde 5,4’e yükselirken, iş gücüne katılım oranı %54,4’ü istihdam oranı ise %51,4 oldu. Uşak, bu oranlarla en fazla istihdam oranına sahip 13’ncü, en fazla işgücüne katılma oranına sahip 21’nci ve işsizlik oranı en düşük 4’ncü il konumunda bulunuyor.

TEKSTILURETIM

Göz Atın...

Üniversitelerde Yeni Dönem

Aylar sonra Uşak Üniversitesi öğrencileri kampüse dönüyor. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitimle tamamlayan üniversitelilere, GiTMEDYA yeni dönemden beklentilerini sordu.